خانه مقالات آموزشی آموزش کسب و کار اینترنتی حداقل محصول پذیرفتنی یا mvp چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

حداقل محصول پذیرفتنی یا mvp چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

0
82

mvp چیستmvp چیست ؟ آیا تاکنون اصطلاح « حداقل محصول پذیرفتنی » یا MVP را شنیده اید؟ اگر با استارتاپ‌ها یا شرکت‌های برنامه‌نویسی سروکار داشته باشید، احتمالا باید عبارات «MVP» را شنیده باشید. در ادامه به معرفی مفهوم MVP یا حداقل محصول پذیرفتنی و روش‌های استفاده از آن می‌پردازیم.

MVP چیست ؟

یکی از مهم‌ترین مفاهیم مطرح شده در حوزه‌ی کسب و کار و استارت آپ، Minimum Viable Product یا به اختصار MVP است.این اصطلاح که در زبان فارسی به معنای « حداقل محصول پذیرفتنی » است، به محصولی گفته می‌شود که دارای حداقل ویژگی‌های لازم و کافی برای عرضه به مشتری‌ها باشد. هدف از ارائه‌ی mvp، مشاهده‌ی بازخورد مشتری‌ها نسبت به محصول است. البته توجه کنید که این محصول یک نمونه‌ی ناقص از محصول نهایی نیست؛ بلکه یک محصول قابل فروش است که می‌تواند در آینده ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه شود. در کل mvp یعنی این که شما در ابتدای کار یک محصول کوچک و قابل استفاده تولید کنید و به مرور زمان به تکمیل آن بپردازید.

این مفهوم بدان معناست که با ایجاد حداقلی مجموعه‌ای از ویژگی‌ها در محصول، آن را برای کاربر قابل استفاده نمایید. اگر مشکل این است که جایی برای نشستن وجود ندارد، جواب این است که به جای ساخت صندلی فوق‌پیشرفته، صندلی ساده‌ای برای کاربر بسازیم و پس از اطمینان از رفع نیازهای اساسی کاربر، به توسعه‌ی آن بپردازیم. به‌عبارت ساده‌تر تفاوت بین محصول نهایی و حداقل محصول پذیرفتنی را می‌توان در تصویر زیر مشاهده کرد:

mvp چیستایجاد یک محصول پیچیده با ویژگی های زیاد در همان ابتدای کار بسیار سخت و زمان بر است و همچنین امکان شکست خوردن بسیار بالا است. اما تولید یک حداقل محصول پذیرفتنی به صاحبان کسب و کار کمک می‌کند که ایده ی خود را با حداقل تلاش و سرمایه ی ممکن آزمایش کنند. mvp باید ویژگی‌های اولیه و اساسی برای گسترش محصول در آینده را داشته باشد. توسعه دهندگان معمولا این محصول را به زیر مجموعه‌ای از مشتری‌های بالقوه عرضه می‌کنند. آن‌ها از طریق بازخوردهایی که از مشتریان خود می گیرند، می‌توانند چشم‌انداز خوبی نسبت به نمونه‌ی اولیه و اطلاعات مرتبط با بازاریابی به دست آورند. این کار باعث عدم تولید محصولاتی که مورد پسند مشتران نیست می شود. حداقل محصول پذیرفتنی درواقع ورژنی از یک محصول جدید است که یک تیم می‌تواند با استفاده از آن، اطلاعات لازم درباره‌ی بازخورد مشتری‌ها را با حداقل تلاش ممکن به دست آورد. mvp یک محصول دست‌ساز است که طی فرآیندهای تولید ایده، نمونه‌سازی، ارائه، جمع‌آوری داده‌ها، تجزیه‌و‌تحلیل و یادگیری تولید می‌شود. این مراحل همواره تکرار می‌شوند تا درنهایت یک محصول مطلوب و مطابق نیاز بازار و مشتریان تولید شود.

مزیت های ساخت حداقل محصول پذیرفتنی

اکنون که به جواب سوال « mvp چیست » رسیدید و کمی با ویژگی های mvp آشنا شدید بهتر است که کمی درمورد مزیت های بدانید و متوجه شوید که چرا mvp انقدر مهم است.

بازگشت سرمایه با ریسک پایین

بهتر است قبل از اینکه محصول نهایی را به مشتری ارائه دهید، نیازهای مشتری را شناسایی کنید و محصول را مطابق با نیازهای او بسازید
قبل از اینکه یک محصول با امکانات و ویژگی های زیاد تولید کنید، نظرات و انتقادات مشتریِ خود را درمورد محصول جویا شوید، ممکن است مشتریان چند مورد از ویژگی‌های مدنظر شما را بخواهند و به گنجاندن ویژگی دیگر در محصول، نیازی نباشد. با نساختن آنچه موردنیاز مشتری نیست، می‌توانید در هزینه و زمان صرفه‌جویی کنید.

صرفه جویی در زمان و هزینه

هیچگاه در ابتدای کار به تیم سازی و بازاریابی محصول نپردازید بلکه ابتدا درمورد ایده‌ی خود تصمیم نهایی بگیرید، نیاز های مشتری را بشناسید و بعد به‌سراغ توسعه‌ی محصول بروید.

درجریان‌گذاشتن سریع مشتریان

زمانی که اولین محصول خود را ساختید، آن را در معرض دید مشتریان قرار دهید تا هم مشتریان‌تان را زودتر بشناسید و هم نیازهای واقعی‌شان را. پس از این مرحله می‌توانید محصولی بسازید که دقیقا مدنظر مشتری است. در این مرحله، بازخورد مشتری، برای تکمیل ساخت محصول نهایی کمک خوبی به شما می‌کند.

پیداکردن متقاضیان اولیه‌ی محصول

در این مورد باید توجه داشته باشید که نسخه ی تکمیل نشده محصول خود را در اختیار هرکس قرار ندهید و تنها در اختیار مشتریان خاص خود بگذارید.
قبل از رونمایی از محصول، باید بدانید افرادی که در همان گام نخستِ عرضه، خواهان محصول شما هستند، چه کسانی‌ا‌‌ند. این افراد درواقع فارغ از اینکه محصول اولیه‌‌تان کمبودهایی دارد و هنوز نسخه‌ی نهایی آن محسوب نمی‌شود، اولین کسانی هستند که مشتاقانه به‌دنبال حل مشکل‌شان از طریق محصول یا خدمات شما هستند. اگر بتوانید این متقاضیان اولیه را که همیشه هم وجود دارند، شناسایی کنید، تشکیل کمپین‌های تبلیغاتی برای جذب افرادِ بیشتر، ساده‌تر خواهد بود، چراکه از طریق همین افراد می‌توانید کم‌وکاستی‌های محصول خود را شناسایی و اصلاح کنید.

بیشتر بخوانید:  بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام چه زمانی است؟

یک مثال واقعی از MVP

تا اینجای کار متوجه شدید که mvp چیست و چرا باید از آن استفاده کرد. در این قسمت نیز شما را با یک مثال واقعی از mvp آشنا می‌کنیم تا اهمیت و تاثیر آن در موفقیت استارتاپ را بهتر درک کنید.
از معروف ترین مثال های mvp که در همیشه به آن اشاره می شود dropbox است. دروهیوستون و آرش فردوسی سازندگان دراپ باکس برای اینکه نظر مشتریان نسبت به ایده دراپ باکس را جویا شوند به سطح شهر می رفتند و با پرس و جو کردن از مردم مستقیما از آن ها بازخورد می گرفتند. اما چندی بعد آنها متوجه شدند که mvp چیست و چه اهمیتی دارد. آنها یک ویدئو کوتاه برای معرفی مشخصات محصول خود درست کردند. نتیجه کار باور کردنی نبود! تقاضا برای محصولی که هنوز تولید نشده بود از ۵هزار نفر به ۷۵ هزار نفر رسید! آن هم فقط در یک شب!
ویدئو mvp دراپ باکس در پایین برای شما قرار داده شده است که می توانید آن را مشاهده کنید:

آموزش گام به گام ساخت MVP

نظرسنجی از دیگران یکی از راه‌حل‌های صرفه جویی در هزینه و زمان ساخت یک محصول است؛ اما چون تفاوت زیادی بین حرف زدن و عمل کردن وجود دارد، این راه بازخورد مناسبی به سازندگان محصول نمی دهد. بنابراین باید به سراغ ساخت یک MVP برویم:

۱-شناخت هدف و مخاطبان

اولین گام برای ایجاد یک MVP این است که طرح یا ایده‌ی کسب‌و‌کار خود را به‌ طور کامل و به شکل مکتوب تعریف کنید. یک روش مناسب برای این انجام هرچه درست تر این کار این است که خود را جای مشتری بگذارید و از خودتان ۲ سؤال پرسید: چرا من به این محصول احتیاج دارم؟ این محصول چگونه به من کمک می‌کند؟ پاسخ دادن به این ۲ پرسش، نیازهای مشتری و هدف از ساختن محصول را برای شما مشخص خواهد کرد.

۲-شناخت رقیبان

در اکثر مواقع محصولاتی مشابه با محصول یا خدمات شما در بازار وجود دارد، در این گام شما باید آن‌ها را به خوبی تحلیل کنید. گاهی اوقات کارآفرینان به دلیل ایمانی که به خاص بودن ایده‌ی خود دارند، فراموش می‌کنند که باید ابتدا بازار رقابت را بررسی کنند.ابزار های مختلفی برای تحلیل سایت ها وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

۳-لیست کردن امکانات اصلی و فرعی

معمولا هر بخش از یک سری امکانات اصلی و فرعی تشکیل شده است. آن‌ها را به صورت یک لیست مشخص کنید. امکاناتی را که ضرورت بالایی دارند، در بالای لیست و موارد کم‌اهمیت‌تر را در پایین لیست قرار دهید. درنهایت با توجه به اولویت ویژگی‌ها برای ساختن آن‌ها اقدام کنید. اما نکته ای که در این جا حائز اهمیت اس این است که باید به همه‌ی موارد لیست خود رسیدگی کنید.

۴-تعیین کردن مسیر حرکت مشتری ها

برای اینکه بدانید کدام قسمت سایت خود را باید تقویت کنید باید مسیر حرکت مشتری‌ها یا یوسرفالو (user follow) را در وب سایت بررسی کنید. به‌عنوان مثال، وب‌سایت دیجی کالا یک فروشگاه معروف در ایران است است که اولین فعالیت خودش را با یک MVP که فروش دوربین بود آغاز کرد. هدف از راه‌اندازی این وب‌سایت این بود که مشتری‌ها بتوانند دوربین مدنظر خود را خریداری کنند. بنابراین آن‌ها باید بر مواردی مانند: پیدا کردن دوربین مناسب، خریدن دوربین، مدیریت سفارش‌ها و تحویل دادن سفارش‌ها تمرکز می‌کردند. برای تشخیص یوزرفلو ابزارهای زیادی وجود دارند که از معروف ترین آن ها به گوگل آنالیتیکس می توان اشاره کرد.

۵-ساختن، امتحان کردن، یادگیری

بعد از این که طرح اولیه مشخص و محصول ساخته شد، نوبت به امتحان کردن آن‌ می‌رسد. این بخش دادای دو مرحله است. در مرحله اول مهندسان کیفیت‌سنجی محصول را امتحان و مشکلات آن را مطرح می‌کنند. بعد از رفع مشکلات و در مرحله دوم، محصول در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و بازخوردهای آن‌ها طی ۱ یا ۲ هفته بررسی می‌شود. درنهایت مشکلات مطرح‌شده برطرف می‌شوند و محصول ارائه می‌شود. مراحل امتحان کردن و یاد گرفتن می‌توانند بعد از عرضه‌ی محصول، چندین بار تکرار شوند.

بیشتر بخوانید:  ۵ تکنیک‌ موثر برای موفقیت در دورکاری

حداقل محصول پذیرفتنی چیست

روش های ساخت mvp

۱-ویدئو

ویدئو مزیت های بسیار خوبی دارد، یک ویدئو می تواند اطلاعات زیادی را در مدت زمان کوتاهی به مخاطب انتقال دهد و از طرفی بیشترین تاثیر ذهنی را بر مخاطب بگذارد. کافی است پیغام خود را دقیقا مشخص کنید و آن را در قالب یک ویدئو درست کنید. برای ساخت یک ویدئو موثر اصول و قوائدی وجود دارد که بهتر است ساخت ویدئو به افراد حرفه‌ای سپرده شود؛ اما اگر بودجه‌ی کافی ندارید، خودتان هم می‌توانید این کار را انجام دهید.

۲-صفحه‌ی فرود

صفحه‌ی فرود، یک صفحه در سایت شما است که کاربران بعد از کلیک کردن روی آگهی تبلیغاتی در یک وب‌سایت دیگر یا ایمیل خود، به آنجا هدایت می‌شوند. وظیفه‌ی صفحه‌ی فرود این است که ارزش پیشنهاد شما را به کاربر نشان دهد و او را برای عمل کردن ترغیب کند. صفحه‌ی فرود هم یک ابزار تبلیغاتی و هم یک MVP است. این صفحه ارزش محصول شما، استدلال و حتی قیمت محصول شما را ارزیابی می‌کند.

۳-MVP آزمایشی

این روش زمانی انجام می‌شود که شما آیتمی مشابه محصول واقعی خود به معرض نمایش بگذارید؛ اما تولید محصول را بعد از ایجاد تقاضا انجام دهید. وب‌سایت های فروشگاهی در ابتدای کار خود از همین روش برای ساختن MVP خود استفاده می کنند. مدیران این فروشگاه ها در مرحله‌ی اول راه‌اندازی فروشگاه آنلاین خود از یک انبار برای ذخیره کردن کفش‌های خود استفاده نمی کنند. آن ها به فروشگاه‌های مرتیط با فوشگاه اینترنتی خود می روند و با هماهنگی آن‌ها از محصولاتشان عکس گرفته و در وب‌سایت خود قرار می دهند. آن ها بعد از گرفتن سفارش مشتری‌ها، به همان فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنند، محصول مورد نظر را می‌خرید، سپس بسته‌بندی می‌کنند و برای مشتری‌ها می‌فرستند. این تجربه، دید خوبی از بازار به مؤسس سایت ها ارائه می دهد و می توانند از این طریق فرضیات خود را امکان‌سنجی کنند.

۴- MVP دستی

به‌جای ارائه‌ی یک محصول می‌‌توانید با سرویس‌های دستی شروع کنید. این سرویس باید دقیقا شامل مراحلی باشد که مردم برای استفاده از محصول شما باید طی کنند. به‌عنوان مثال Food on table وب‌سایتیاست که به صورت هفتگی لیستی از دستور تهیه غذا و مواد غذایی که در فروشگاه‌های اطراف شما به حراج گذاشته شده‌اند، برایتان ارسال می‌کند. همان‌طور که می‌دانید ایجاد هماهنگی میان دستور تهیه غذا و فروشگاه‌های مواد غذایی کار سختی است. بنیان‌گذاران این وب‌سایت نیز از ابتدا برای همه‌چیز برنامه‌ریزی نکردند. این دو بنیان‌گذار ابتدا با صاحب چند فروشگاه صحبت کردند و مشتری‌های علاقه‌مند را پیدا کردند. آن‌ها هر هفته به فروشگاه سر می‌زدند و یک دستور تهیه غذا را که مواد اولیه‌‌ی آن حراج شده بود، از فروشگاه دریافت می‌کردند و برای کاربران به صورت ایمیل ارسال می‌کردند. آن‌ها هر هفته از کاربران خود بازخورد می‌گرفتند و متوجه می‌شدند که چه کارهایی برای پیشرفت وب‌سایت خود باید انجام دهند. آن‌ها به مرور زمان مشتری‌های خودشان را افزایش دادند تا جایی که مجبور شدند برای فرآیند‌های خود برنامه‌نویسی کنند. و درنهایت توانستند کسب‌و‌کار خو را به‌طور گسترده در سراسر کشور پخش کنند.

mvp با حداقل محصول پذیرفتنی

سخن آخر

برای ارائه‌ی MVP خود ایده داشته باشید و از خلاقیت خود استفاده کنید. و یک نکته را فراموش نکنید که هیچ گاه همه ی سرمایه خود را برای یک محصول جدید که هنوز از استقبال و فروش آن در بازار اطلاع ندارید خرج نکنید.اول ارائه حداقل محصول پدیرفتنی، دوم بررسی بازخورد کاربران و در نهایت عرضه محصول نهایی.

پایان


اگه به آموزش در زمینه کسب و کار اینترنتی و وب علاقه‌مندی آموزش‌های مهندس وب رو از دست نده:
آموزش کسب و کار اینترنتی | آموزش ساخت سایت | آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی | آموزش وردپرس | آموزش ووکامرس
ممنون که این مطلب رو تا انتها مطالعه کردی😍 اگه دوست داری مطالب متفاوت‌تری رو دریافت کنی، صفحه اینستاگرام مهندس وب رو دنبال کن.
بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری بیشتر در آموزش کسب و کار اینترنتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *