طرح کسب و کار چیست ؟

طرح کسب و کار چیست

طرح کسب و کار چیستشما یک ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار خود دارید و عزم خود را جزم کرده اید تا با تمام قدرت آن را شروع کنید. اما کمی سر در گم هستید! نمی دانید از کجا باید شروع کنید یا حتی دقیقاً چه کسب و کاری قرار است راه اندازی کنید. اگر در چنین شرایطی هستید مطمئناً شروع کسب و کار بدترین کار ممکن است چون به احتمال زیاد شکست می خورید.
طرح کسب و کار در شروع کسب و کار به سراغ شما می آید و مسیر را برای شما روشن می کند تا احتمال موفقیت شما افزایش یابد. تفاوتی نمی کند کسب و کاری که قصد راه اندازی آن را دارید کسب و کار اینترنتی است یا سنتی. طرح کسب و کار برای هر کسب و کاری ضروری است.

طرح کسب و کار چیست ؟

در جواب سؤال طرح کسب و کار چیست باید گفت: «طرح کسب و کار» که در گذشته «طرح تجاری» نام داشت یک نوشته است که مأموریت کسب و کار شما در آن نوشته شده است. این سند می تواند به شکل کاغذی یا الکترونیکی باشد. طرح کسب و کار قبل از راه اندازی کسب و کار نوشته می شود و در آن همه جزئیات کسب و کار مانند موقعیت کنونی، روش شروع، فعالیت های که باید صورت بگیرد، نیازها، راه های کسب درآمد و… ذکر می شود. در طرح کسب و کار مطالبی در مورد تجزیه و تحلیل رقبا و بازار نیز باید نوشته شود تا یک نقشه و تصویر کلی از کسب و کار را نشان دهد.

چرا باید طرح کسب و کار بنویسیم؟

چرا طرح کسب و کار - طرح کسب و کار چیست

اکنون متوجه شدید که طرح کسب و کار چیست. اما چرا شما به طرح کسب و کار نیاز دارید؟

با یک مثال شروع می کنیم. فرض کنید قصد کوهنوردی را دارید. اگر تا بحال این کار را انجام نداده باشید، عاقلانه ترین کار این است که راجع به کوهنوردی پرس و جو کنید و بعد شرایط آن را با شرایط خود بسنجید.
ببینید اصلاً از پس آن برمی آیید؟
اصلاً ارزش رفتن دارد؟
با عقاید و علایق شما سازگار است؟
و…
بعد از تصمیم قطعی برای کوهنوردی، نوبت انتخاب کوه است.کدام کوه؟
خب کوه هم انتخاب شد. برای کوهنوردی به چه ابزارها و امکاناتی نیاز دارید؟

این مثال یک نمای کلی از طرح کسب و کار است! فقط کافی است به جای عبارت های “کوه” و “کوهنوردی”  عبارت های “کسب و کار” و “راه اندازی کسب و کار” جایگزین شود.

راه اندازی یک کسب و کار نیز مانند پروسه کوهنوردی است. شما تا وقتی ندانید دقیقاً چه کاری قرار است انجام دهید و چه موانعی بر سر راه شما است نمی توانید آن را شروع کنید. اگر ندانید طرح کسب و کار چیست و آن را ننویسید از وضعیت بازار، وضعیت رقبا، مناسب یا نامناسب بودن ایده خود، نیاز مردم و… بی خبر هستید و ممکن است در اواسط راه و زمانی که هزینه های زیادی کرده اید متوجه شوید که کسب و کار شما به هر دلیلی موفق نخواهد شد. طرح کسب و کار علاوه بر بالا بردن احتمال موفقیت کسب و کارتان، هزینه های آن را نیز کاهش دهید.

بسیاری از افراد در ذهن خود می دانند که قرار است چه کسب و کاری راه اندازی کنند اما نمی توانند روش کار کسب و کار خود را توضیح دهند یا بنویسند. پس بنویسید تا مسیر را روشن کنید.

چگونه یک طرح کسب و کار بنویسیم؟

چگونه یک طرح کسب و کار بنویسیم - طرح کسب و کار چیست

طرح کسب و کار معمولاً برای جذب سرمایه یا ارائه به یک سازمان (برای رفع تکلیف!) نوشته می شود که در ۹۰% مواقع نیز پر از دروغ است. همین قضیه موجب شده است تا مردم دید خوبی نسبت به طرح کسب و کار نداشته باشند و نوشتن آن را بیهوده بدانند. اما هدف ما از انتشار این مقاله نوشتن طرح کسب و کار برای سرمایه گذاران یا سازمان ها نیست. ما می خواهیم به شما آموزش دهیم تا یک طرح کسب و کار قوی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی خودتان بنویسد.

اگر شما قصد راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی موفق را دارید، در نوشتن این طرح نهایت صداقت را به خرج دهید چون لازم نیست آن را به کسی ارائه دهید و صرفاً برای روشن و هموارتر شدن مسیر راه اندازی کسب و کار خودتان است. پس با دقت آن را کامل کنید.

0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.