مدل کسب و کار چیست ؟

مدل کسب و کار چیست

مدل کسب و کار چیستدر مطالب قبلی با طرح کسب و کار و آشنا شدید. همچنین اهمیت و تأثیر فوق العاده آن بر موفقیت کسب و کار خود را متوجه شدید. در این مطلب با مفهومی به نام مدل کسب و کار آشنا می شوید که به مراتب اهمیت بیشتری نسبت به طرح کسب و کار دارد. در این مطلب قصد داریم شما را یک گام دیگر به راه اندازی کسب و کار اینترنتی نزدیک تر کنیم. در ابتدا به سراغ سوال « مدل کسب و کار چیست ؟» می رویم.

مدل کسب و کار چیست ؟

الکساندر استروالدر، خالق مدل کسب و کار، سوال ” مدل کسب و کار چیست ؟” را این چنین جواب می‌دهد: «مدل کسب و کار یا business model منطق کسب و کار را در چگونگی خلق، ارائه و کسب ارزش توصیف می کند.»

اگر بخواهیم کمی ساده تر مدل کسب و کار را توصیف کنیم باید بگوییم که مدل کسب و کار سندی است که روش سازوکار و مدل کسب درآمد یک کسب و کار را با جزئیات کامل توصیف می کند.

چرا به مدل کسب و کار نیاز داریم؟

چرا مدل کسب و کار - مدل کسب و کار چیست

پس از سوال ” مدل کسب و کار چیست ” به سراغ سوال “چرا مدل کسب و کار” می رویم. خلق یک مدل کسب و کار باعث می شود تا شما تصویری کلی از کسب و کار خود داشته باشید و بتوانید مسیر استراتژیک خود را برای رشد بیشتر در آینده، ترسیم کنید. خلق مدل کسب و کار به شما کمک می کند تا از کارهای یکنواخت و گاهاً بی برنامه روزانه به سمت کشف روش‌­های جدیدتر فروش و یا ایجاد محصولات جدیدتر برای افزایش درآمد خود پیش بروید.

در روند رشد کسب و کار اینترنتی شما این احتمال وجود دارد که کسب و کارتان روند نزولی به خود بگیرد که در این حالت مدل کسب و کار به شما کمک می کند که بتوانید به طور کلی در خصوص تغییر مسیر سایتتان و یا متوقف کردن زیان­های آن، قبل از این که شما را با مشکلات جدی­‌تری روبرو کند، تصمیم صحیحی بگیرید.

از دیگر مزایای مدل کسب و کار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهینه سازی هزینه ها: می‌توانید قبل از این که بخواهید هزینه کنید؛ کل کسب و کارتان را از بالا ببینید.
  • تمرکز: با به کارگیری مدل کسب و کار می‌توانید شفافیت و تمرکز بهتری روی عوامل محرک کسب و کار خود داشته باشید.
  • انعطاف‌پذیری: در مدل کسب و کار به سادگی هر چه تمام می‌توان مدل کسب و کار را تغییر دهید و تمامی تأثیرات تغییر را مشاهده کنید.
  • توجیه تیم: با وجود این مدل تیم شما می‌تواند شناخت بهتری از مدل و چشم‌انداز شما در خصوص کسب و کار مدنظرتان کسب کنند.

بنابراین اگر یک مدل کسب و کار قوی داشته باشید در هر مرحله از کسب و کارتان می توانید ار آن کمک بگیرید و روند رو به رشدی داشته باشید.

تفاوت مدل کسب و کار و طرح کسب و کار

بوم مدل کسب و کار - مدل کسب و کار چیست
بوم مدل کسب و کار

طرح کسب و کار فعالیت های کسب و کار شما را توصیف می کند. این طرح هدف های کسب و کار شما و نقشه پیشنهادی شما برای رسیدن به این هدف ها را نشان می دهد. این در حالی است که مدل کسب و کار به تفصیل مدل کسب کار شما طبق اطلاعاتی که در طرح کسب و کار خود جمع آوری کرده اید می پردازد. در حقیقت مدل کسب و کار ایده اولیه کسب و کار شما و توصیفی کلی از نحوه ی عملکرد آن است و طرح کسب و کار شرح جزئیات ایده ی کسب و کاری شما.

جالب است بدانید که در کشور آمریکا کسب و کارهای کوچک از مدل کسب و کار به عنوان بنیان اصلی کسب و کار و از طرح کسب و کار به عنوان ساختار و سازمان آن یاد می کنند.

بوم مدل کسب و کار چیست ؟

برای نوشتن مدل کسب و کار از ابزاری به نام بوم کسب و کار کمک می گیریم. در حقیقت تمام مواردی که مدل کسب و کار شما باید شامل شود در بوم مدل کسب و کار شما قرار می گیرد. بوم مدل کسب و کار یا  Business Model Canvas یک ابزار مدیریتی استراتژیک است که به شما اجازه می‌دهد مدل کسب و کار خود را توصیف، طراحی و اختراع کنید. این بوم یک سند مکتوب است که شبیه بوم نقاشی است و به همین دلیل به بوم کسب و کار معروف است.

در تصویر زیر بوم مدل کسب و کار فروشگاه اینترنتی آمازون را مشاهده می کنید:

بوم مدل کسب و کار - مدل کسب و کار چیست

بوم مدل کسب و کار یک جدول است که بخش‌های مختلف یک محصول یا ایده شامل ارزش پیشنهادی، زیرساخت‌ها، مشتری‌ها و منابع درآمد را مشخص می‌‌کند. این بوم شامل ۹بخش است که در مطلب بعدی به پر کردن بخش های آن می پردازیم.

0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.