چگونه کسب و کار الکترونیک را شروع کنیم؟

تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیکبه عقیده برخی کارشناسان، در کشورهای جهان اول تقریباً اینترنت از کسب و کارهای الکترونیکی اشباع شده است (البته همیشه ایده های جدید برای راه اندازی کسب و کار الکترونیک وجود دارد) و به نوعی راه اندازی کسب و کار الکترونیک در این کشورها بسیار سخت است. تقریباً همه مردم آمریکا و اروپا کارهای خودشان را از طریق اینترنت انجام می دهند و از سمت دیگر صاحبان کسب و کارها نیز سود بالایی نصیبشان می شود. اما در ایران متأسفانه یا خوشبختانه هنوز این اتفاق نیفتاده است و کسب و کارهای االکترونیک به نوعی کسب و کار مدرن یا جدید تلقی می شوند. همه می دانند که استفاده از اینترنت برای برطرف کردن نیازهای انسان به زودی در سراسر دنیا اتفاق خواهد افتاد، چیزی که در ایران هنوز اتفاق نیفتاده است. بازار کسب و کار الکترونیک ایران تازه و دست نخورده است و آینده روشنی در انتظار آن است. حتی شرکت های خارجی مانند راکت اینترنت از این فرصت استفاده کرده اند و به سرمایه گذاری روی کسب و کارهای اینترنتی ایران پرداخته اند.

چرا کسب و کار الکترونیک ؟

فرصت برای شما بسیار مناسب است. بازار کسب و کار الکترونیک ایران در ابتدای راه است و خلأهای زیادی دارد. خوشبختانه امروزه در ایران استفاده از خدمات اینترنت فرهنگ سازی شده است و شما می توانید یکی از این خلأهای موجود در بازار را شناسایی کنید و برای برطرف کردن آن، راه اندازی کسب و کار الکترونیک خودتان را در بستر اینترنت شروع کنید.

از طرفی دیگر در کسب و کار سنتی شما وابسته مکان خاصی هستید و بازار کوچکی را در اختیار دارید و از طرف دیگر وابسته به زمان خاصی هستید و نمی توانید ۲۴ساعت روز به فروش یا سرویس‌دهی بپردازید. اما امروزه دیگر در همه‌ی خانه‌ها اینترنت پیدا می شود و به لطف گوشی های هوشمند در جیب همه ی مردم اینترنت وجود دارد که این اتفاق نشان دهنده یک بازار گسترده برای کسب و کار اینترنتی است. در کسب و کار اینترنتی شما یک جامعه چند میلیونی از مشتریان را در اختیار دارید و در همه‌جا و همه‌حال (حتی شب‌ها که خواب هستید!) کسب و کار شما در حال خدمت‌رسانی به مردم و کسب درآمد برای شماست.

چگونه راه اندازی کسب و کار الکترونیک را شروع کنیم؟

برای راه اندازی کسب و کار الکترونیک در اینترنت لازم است یکسری مراحل را به ترتیب طی کنید. اکنون می خواهیم این مراحل را به صورت خلاصه وار برای شما بیان کنیم تا این مسیر برای شما روشن شود.

۱-نوشتن طرح مدل کسب و کار

مدل کسب و کار - تجارت الکترونیک

شاید این جمله را شنیده باشید که ۹۰درصد کسب و کارهای اینترنتی در همان سال اول شکست می خورند و با خود گفته باشید که « راه اندازی کسب و کار اینترنتی ریسک بالایی دارد». نترسید! اتفاقاً راه اندازی کسب و کار اینترنتی یکی از راحت ترین و کم ریسک ترین کارها است به شرط داشتن یک طرح کسب و کار قوی و شفاف.

ما به بررسی تعدادی از این ۹۰درصد کسب و کارهای شکست خورده پرداختیم و در نهایت به یک نکته رسیدیم. هیچ کدام یک از این کسب و کارها طرح کسب و کار جامع و شفافی نداشتند یا به عبارتی نمی دانستند چرا کسب و کار الکترونیک را شروع کرده اند؟ چطور ادامه بدهند؟ و قرار است به کجا برسند؟

این سه سؤال چکیده طرح کسب و کار هستند. در طرح کسب و کار باید همه اطلاعات لازم برای شروع، ادامه مسیر و رسیدن به هدف در کسب و کار را با تحقیق و مطالعه ذکر کنیم. در راه اندازی کسب و کار االکترونیک ، نوشتن طرح کسب و کار اولین قدم است و اگر اولین قدم را اشتباه بردارید تا انتهای راه اشتباه می روید. در این طرح به سؤالاتی مانند سؤالات زیر باید پاسخ بدهید:

 • چرا کسب و کار خود را شروع کردم؟
 • چه محصولی می خواهم عرضه کنم؟
 • از چه طریق این محصول به دست مشتری می رسد؟
 • آیا ایده من خوب است و مشتری بابت آن پول پرداخت می کند؟(اعتبارسنجی)
 • استراتژی راه اندازی و مدیریت سایت من چگونه است؟(وبمستری)
 • استراتژی تبلیغات و ورود به بازار کسب و کار من چگونه است؟
 • چه حجم از بازار را می توانم بگیرم؟
 • و…

همان طور که گفتیم نوشتن طرح کسب و کار یکی از مهم ترین قدم ها است و شاید یکی از سخت ترین مراحل راه اندازی کسب و کار الکترونیک باشد. برای اتمام نوشتن آن عجله نکیند و از ایده پردازی غافل نشوید. نوشتن طرح کسب و کار ممکن است هفته ها و ماه ها و حتی سال ها زمان ببرد! هرچه بیشتر برای طرح کسب و کار خود وقت بگذارید طرح قوی تری دارید و ریسک راه اندازی کسب و کار الکترونیک شما پایین تر است.

۳-ساخت سایت

ساخت سایت - تجارت الکترونیک

اگر برای کسب و کار خود طرح خوبی نوشته باشید در این مرحله و مراحل بعدی کار آسان تری دارید. اکنون می دانید که قرار است چه محصولی عرضه کنید و به چه سایتی نیاز دارید.

در این مرحله دو راه پیش روی خود دارید. اول اینکه می توانید ساخت و طراحی سایت خود را به یک شرکت طراحی سایت بسپارید و دوم اینکه خودتان ساخت سایت را بر عهده بگیرید.

بسیاری از کاربران گزینه اول را انتخاب می کنند و ترجیح می دهند ساخت سایت خود را به شرکت ها بسپارند و خودشان را وارد مسائل فنی نکنند. در صورتی که نمی دانند ساخت سایت چقدر آسان و کم هزینه است. وقتی شما طراحی سایت خود را به یک شرکت یا شخص می سپارید خودتان از فرایند ساخت آن اطلاعی پیدا نمی کنید و ممکن است در اواسط راه به مشکل بخورید. همیشه به آن فرد یا شرکت برای انجام کوچک ترین تغییرات در سایت نیاز خواهید داشت. تغییراتی مانند تعویض متن یا عکس یک قسمت از سایت یا حتی قرار دادن یک سبزه در زیر لوگو به مناسبت عید! و از طرفی هزینه های زیادی هم باید بپردازید. هزینه‌ای که در کم ترین حالت ممکن و به شرط با کیفیت بودن کار حداقل ۴میلیون تومان است.

شاید در این لحظه بگویید « یادگرفتن برنامه نویسی و طراحی سایت بسیار زمان بر و سخت است» اما باید بدانید که امروزه با ظهور یکسری ابزار جدید برای ساخت، سایت دیگر نیاز به دانستن زبان های برنامه نویسی نیست. به راحتی و در کم ترین زمان ممکن می توانید ساخت سایت را یاد بگیرید و بدون حتی یک خط برنامه نویسی سایت خود را راه اندازی کنید. از طرف دیگر هزینه ساخت سایت شما تقریباً هزار درصد کاهش می یابد! اگر خودتان دانش ساخت سایت را داشته باشید حتی با ۱۰۰هزار تومان هم می توانید یک سایت با کیفیت بسازید و در اجرا کردن ایده های خود در سایت هم، آزادی عمل بیشتری داشته باشید.

۳-ساخت فروشگاه اینترنتی

ساخت فروشگاه اینترنتی - تجارت الکترونیک

معمولاً کسب و کار های اینترنتی دارای یک فروشگاه اینترنتی هستند که از آن کسب درآمد می کنند. راه اندازی کسب و کار الکترونیک الزاماً راه اندازی فروشگاه اینترنتی نیست. وجود فروشگاه اینترنتی در کسب و کار شما ممکن است لزومی نداشته باشد و مدل درآمدی شما از همان سایت باشد.
اگر در راه اندازی کسب و کار الکترونیک خودتان به فروشگاه اینترنتی هم نیاز داشتید پس از ساخت سایت باید به سراغ ساخت فروشگاه برای سایت خودتان بروید. در این مرحله دوباره همان چالش های بالا را پیش رو دارید: ساخت فروشگاه اینترنتی توسط یک شرکت طراحی یا توسط خودتان؟

باز هم نگران نباشید، ساخت فروشگاه اینترنتی هم بسیار آسان است و به برنامه نویسی نیازی ندارد. پس در هزینه ها صرفه جویی کنید و آن سرمایه را برای بخش های دیگر کسب و کارتان هزینه کنید.

۴-مدیریت و بازاریابی کسب و کار الکترونیک

بازاریابی - تجارت الکترونیک

تا به اینجای کار کسب و کار الکترونیک شما برنامه ریزی و اجرا شده است و اکنون باید آن را مدیریت کنید. شما باید بتوانید مشتریان را به سایت خود بیاورید و آن ها را در سایت خود نگه دارید. اگر بهترین سایت دنیا را هم داشته باشید شاید سایت‌تان به درآمد نرسد. مدیریت و بازاریابی اصولی کسب و کار باعث می‌شود قدم آخر را محکم بردارید و به درآمد برسید. کارهایی مانند:

 • نوشتن متن‌های تبلیغاتی حرفه‌ای در سایت
 • افزایش رتبه سایت در گوگل یا سئو
 • افزایش امنیت سایت
 • ایمیل مارکتینگ
 • ایجاد ترافیک رایگان و پولی
 • ساخت تبلیغات و کمپین‌های اینترنتی
 • تحلیل سایت و ترافیک آن

در این بخش جای دارند.

موارد بالا به صورت کلی گفته شده‌اند و هرکدام از آن ها شامل بخش های گسترده تری می شوند. اگر تا به حال این عبارات را نشنیده اید نگران نباشید، این مطالب بسیار ساده هستند و اگر شخصی به آن ها تسلط کافی داشته باشد مطمئناً و بدون هیچ ریسکی در کسب و کار الکترونیک خود موفق خواهد بود. شما فقط کافی است کسب و کار خودتان را شروع کنید، در طی مسیر با این اصول بیشتر آشنا می شوید و تجربه بیشتری کسب می کنید.

حرف آخر

در این مقاله سعی کردیم که مسیر راه اندازی کسب و کار الکترونیک در بستر اینترنت و در قالب سایت را به شما نشان دهیم. همانطور که گفتیم برای راه اندازی کسب و کار الکترونیک بهتر است خودتان دست به کار شوید و یادگیری را شروع کنید تا علاوه بر موفقیت در این مسیر  هزینه هایتان را تا حد زیادی کاهش دهید. پس اگر تصمیم گرفتید یک کسب کار الکترونیک راه اندازی کنید نگران شکست خوردن در این مسیر نباشید. اگر اطلاعات شما کافی باشد مطمئناً موفق خواهید شد.

0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.