چگونه با استفاده از شبکه های اجتماعی سایت خود را سئو کنیم؟

چگونه با استفاده از شبکه های اجتماعی سایت خود را سئو کنیم؟

چگونه با استفاده از شبکه های اجتماعی سایت خود را سئو کنیم؟

بهینه سازی شبکه های اجتماعی یا SMO چیست ؟

SMO مخفف کلمه Social media optimization است. به معنی بهینه سازی شبکه های اجتماعی می باشد. امروزه تب و تاب استفاده از شبکه‌های اجتماعی بسیار داغ است و این شبکه‌ها روز به روز در حال رشد هستند. موتورهای جستجو نیز به محتوای این شبکه‌ها توجه ویژه‌ای دارند و وقتی مردم واکنشی مانند لایک یا کامنت یا… نسبت به یک محتوا در شبکه های اجتماعی نشان می‌دهند موتورهای جستجو این واکنش مردم را در نتایج جستجو خود تاثیر می‌دهند. پس به بیان دیگر SMO بیشتر به کیفیت محتوا، اعتبار نویسنده و تجربه کاربران در ارتباط با محتوا و نویسنده می پردازد.

تأثیر SMO بر روی سایت چگونه است؟

اغلب شبکه‌ها اجتماعی دارای دو نوع حساب کاربری شخصی و حساب کاربری تجاری یا بیزینسی هستند. موتورهای جستجو به محتوای هرکدام از این حساب‌ها به شکلی متفاوت نگاه می‌کنند و به نوعی تأثیر مخصوص به خودشان را دارند. پس بهتر است مطالب سایت شما در هر دو نوع حساب منتشر شود تا محبوبیت سایت شما برای موتور جستجو بیشتر شود.
موتور جستجوی گوگل به همه‌ی شبکه‌های اجتماعی تسلط دارد و به نوعی مانند یک دنبال کننده برای همه‌ی مطالب در همه‌ی شبکه های اجتماعی عمل می‌کند. گوگل در این زمینه بسیار هوشمند عمل می‌کند و علاوه بر آنالیز همه‌ی محتوا به آنالیز همه فعالیت‌ها از جمله تعداد دنبال کنندگان، تعداد لایک‌ها و… نیز می‌پردازد و همه‌ی این المان‌ها را در رتبه سایت در صفحات جستجو تأثیر می‌دهد.
مسئله‌ای که مهم است تعریف صحیح SMO است. در کل منظور از Social media optimization حساب کاربری شخصی است، زیرا گوگل به محبوبیت مطالب در حساب‌های شخصی توجه ویژه‌ای دارد یا به بیان ساده‌تر مطالب شما باید انقدر جذابیت زیادی داشته باشند تا کاربران آن‌ها را در حساب شخصی خود با دیگران به اشتراک بگذارند.

سئو سایت با استفاده از شبکه های اجتماعی

اگر بخواهیم به دو شبکه‌ی اجتماعی که بیشترین تأثیر را در نتایج گوگل می‌گذارند اشاره کنیم به فیسبوک و گوگل پلاس می‌توانیم اشاره کنیم (که متأسفانه در حال حاضر در ایران در دسترس نمی‌باشند!). گوگل در این شبکه‌ها به سه نوع از واکنش های کاربران که شامل تعداد لایک، تعداد کامنت و تعداد اشتراک گذاری است توجه می‌کند که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

آسانسور SMO، اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

از بین سه نوع فعالیت مؤثر کاربران در SMO که در بالا به آن ها اشاره شد، اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی بیشترین اهمیت را دارد و به نوعی مانند یک آسانسور سایت شما را بالا می‌کشد. استفاده از دکمه های اشتراک گذاری سریع در زیر مطالب سایت برای راه اندازی این آسانسور بسیار مناسب است اما متأسفانه در ایران توجهی به این موضوع مهم نمی شود. به شدت توصیه می شود که این دکمه ها را در سایت خود استفاده کنید چون حتی اگر یک بار هم مطلب سایت شما اشتراک گذاری شود در سئوی سایت تأثیر خواهد گذاشت.

بررسی شبکه های اجتماعی و تأثیر آن ها بر سئو سایت

شبکه های اجتماعی زیادی در سطح وب در حال فعالیت هستند که هرکدام از آن ها به نحوی روی سئو تأثیر می گذارند. شاید بعضی از آن ها در ایران در دسترس نباشند و کاربران فعال کمی در سطح کشور داشته باشند اما از تأثر آن ها در سئو نباید گذشت. در ادامه به بررسی تأثیر تک تک این شبکه ها می پردازیم:

سئو با استفاده از شبکه های اجتماعی

(+Google)

اولین نکته در مورد گوگل پلاس، رابطه‌ی پدر و فرزندی آن با گوگل است. گوگل پلاس زیر نظر گوگل است و مطمئناً موتور جستجوی گوگل رابطه‌ی بهتری با آن دارد اما چند سالی است که این رابطه کمی کمرنگ تر شده است. در گذشته گوگل پلاس تأثیر فوق العاده ای روی سئو می‌گذاشت به طوری که پس از گذشت یک روز تأثیر آن نمایان می‌شد. تأثیر گوگل پلاس اکنون کم تر شده است اما همچنان تأثیر آن زیاد است پس گوگل پلاس را جدی بگیرید و در آن فعال ظاهر شوید.

توییتر (Facebook)

فیسبوک هم مانند گوگل پلاس تأثیر خوبی روی سئو سایت می گذارد. در استفاده از فیسبوک پیشنهاد می شود صفحه تجاری بسازید و مطالب سایت خود را در آن قرار دهید. اشتراک گذاری در صفحه شخصی نیز بسیار تأثیر گذار است به این دلیل که واکنش کاربر نسبت به مطالب خوب سایت به شمار می آید.
اگر می خواهید ویدئوهای خود را در فیسبوک منتشر کنید توصیه می کنیم ابتدا ویدئو را در یوتیوب منتشر کنید و سپس در فیسبوک به اشتراک بگذارید. این کار به ایندکس سریع ویدئو و سئو سایت کمک زیادی می کند.

توییتر (twitter)

توییتر در حالت عادی تأثیر کمی بر روی سئو سایت دارد اما در یک صورت می‌تواند سایت شما را به سرعت به بالای صفحات جستجو بکشد و آن هم ریتوییت (retweet) بالای مطالب شماست. همانطور که گفتیم اشتراک گذاری مطالب توسط کاربران در شبکه های اجتماعی تأثیر بالایی در سئو سایت دارد پس اگر در این شبکه فعال ظاهر شوید و کاربران به اشتراک گذاری یا همان ریتوییت مطلب شما بپردازند نتیجه‌ی خوبی می‌گیرید.

لینکدین (Linkedin)

لینکدین یک شبکه اجتماعی برای افراد متخصص و حرفه‌ای در همه زمینه ها است. لینکدین برای ایندکس مقالات در موتورهای جستجو بسیار مناسب است تأثیر زیادی بر سئو می گذارد. برای اینکه نهایت استفاده را از این شبکه ببرید بهتر است یک مقاله بنویسید و در این شبکه آن را به سایت خود لینک دهید.

اینستاگرام (Instagram)

اینستاگرام مانند شبکه های اجتماعی بالا تأثیر گذار نیست اما به دلیل محبوبیت و تعداد کاربران زیادی که در ایران دارد، به برند سازی و بهبود کسب و کارتان کمک می کند. با اینکه تأثیر این شبکه بر سئو سایت کم است اما حتماً از آن استفاده کنید و به معرفی کسب و کارتان بپردازید. همچنین برای تسلط بهتر بر محتوا و مخاطبان صفحه خود پیشنهاد می شود business page بسازید.

تلگرام (telegram)

تلگرام هم مانند اینستاگرام بی بخار است و تأثیر قابل توجهی روی سئو سایت نخواهد گذاشت اما فعالیت بیش از ۴۰میلیون ایرانی در این پیام رسان خبر از وجود یک بازار گسترده در این پیام رسان را می دهد. برای استفاده ار این بازار گسترده یک کانال تلگرامی راه اندازی کنید و یکسری محتوای خوب و جذاب در قالب متن، عکس و فیلم تهیه کنید و کاربر را ترغیب کنید تا ادامه مطالب را در سایت مشاهده کند. از این طریق می توانید بازدید سایت خود را بالا ببرید.

0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.