خانه مقالات آموزشی آموزش وردپرس ۱۰ نکته برای افزایش امنیت سایت وردپرسی

۱۰ نکته برای افزایش امنیت سایت وردپرسی

0
39

افزایش امنیت وردپرسما به تجربه می دانیم که هک شدن سایتمان اصلا سرگرم کننده نیست. به همین دلیل افزایش امنیت وردپرس را بسیار جدی می گیریم. زمانی که در حال اجرای یک وب سایت هستیم تعداد زیادی از خطرات امنیتی بالقوه وجود دارد، که ما هیچ کنترلی بر آنها نداریم. شما به عنوان مالک وب سایت، به منظور امن نگه داشتن وب سایت خود، نیاز به توجه به این خطرات امنیتی بالقوه و افزایش امنیت وردپرس دارید.
با توجه به این، در مقاله به ۱۰ رویکرد می پردازیم که به افزایش امنیت وردپرس و سایت شما کمک می کند.

راه های افزایش امنیت وردپرس :

۱- از میزبانی امن استفاده کنید

افزایش امنیت وردپرس - هاستینگ مناسب

همه ی ارائه دهندگان خدمات میزبانی وب همسان ایجاد نشده اند و در واقع، اکانتهای آسیب پذیر میزبانی در درصد زیادی از سایت های وردپرس که از آنها استفاده کرده اند، هک شده اند.
در هنگام انتخاب ارائه دهندگان میزبانی وب، به سادگی به سراغ ارزانترین آنها نروید. تحقیقات خود راانجام دهید و مطمئن شوید که از شرکتی که به خوبی تثبیت شده و رکورد خوبی از اقدامات امنیتی قوی دارد، خرید کنید.
این کار همیشه ارزش پرداخت کمی هزینه ی اضافه تر برای آرامش ذهن شما را دارد، زیرا که می دانید سایت شما ایمن است و افزایش امنیت وردپرس را تا حد زیادی انجام داده اید.

۲- همه چیز را به روز رسانی کنید

هر نسخه جدید وردپرس شامل وصله ها و تعمیراتی است که آسیب پذیری های واقعی یا بالقوه را نشان می دهد. اگر شما وب سایت خود را با آخرین نسخه وردپرس به روز رسانی نکنید، می توانید وب سایت خود را در معرض حملات قرار دهید.
بسیاری از هکرها عمدا نسخه های قدیمی تر وردپرس که مشکلات امنیتی شناخته شده تری دارند را هدف قرار می دهند، بنابراین همیشه حواستان به اخطارهای داشبوردتان باشد و از پیام های “لطفا به روز رسانی کنید” چشم پوشی نکنید.
همین امر درباره ی تم ها و پلاگین ها هم صدق می کند. اطمینان حاصل کنید که به محض انتشار آخرین نسخه سایت خود را به روز رسانی کنید. اگر همه چیز را به روز رسانی شده نگه دارید گام بزرگی در افزایش امنیت وردپرس برداشته اید و کمتر امکان دارد که سایت شما هک شود.

۳- رمز عبورتان را تقویت کنید

افزایش امنیت وردپرس - رمزعبور

با توجه به infographic، حدود ۸% از وب سایت های هک شده ی وردپرس، به علت داشتن کلمات عبور ضعیف بوده است.
اگر کلمه عبور وردپرس شما چیزی مانند ‘let me in’ یا ‘abc123’ یا ‘password’ باشد (این رمز عبور ها از آنچه شما فکر می کنید، شایع تر هستند!)، باید آن را در اسرع وقت به چیز امن تری تغییر دهید.
برای یک رمز عبور از چیزی استفاده کنید که به خاطر داشتن آن آسان باشد، اما شکستن آن بسیار سخت، به شما توصیه میکنم از یک دستور العمل رمز عبور خوب استفاده کنید.
اگر احساس تنبلی می کنید، می توانید یک مدیر رمز عبور، مانند LastPass که همه ی کلمات عبور شما را به خاطر داشته باشد، استفاده کنید. اگر از این روش استفاده می کنید، مطمئن شوید که رمز عبور اصلی شما خوب و قوی است.

۴- هرگز ازکلمه ی “admin” به عنوان نام کاربری خود استفاده نکنید

اوایل سال جاری، موجی از حملاتbrute-force بر روی وب سایت های وردپرس در سراسر وب راه اندازی شده بود، که شامل تلاش های مکرر برای ورود با استفاده از نام کاربری ‘admin’ همراه با یک سری کلمات عبور مشترک، می شد.
اگر از کلمه ی “admin” به عنوان نام کاربری خود استفاده می کنید، و رمز عبور شما به اندازه کافی قوی نیست (#۳ را ببینید) پس سایت شما در برابر حمله های مخرب، بسیار آسیب پذیر است و باید به فکر افزایش امنیت وردپرس خود باشید. به شدت توصیه می شود که نام کاربری خود را به چیزی که کمتر آشکار است تغییر دهید.
تا قبل از نسخه ی ۳٫۰، نصب خودکار وردپرس، کاربری ایجاد می کرد که نام کاربری آن “admin” بود. در نسخه ۳٫۰ این بخش به روز رسانی شد، بنابراین در حال حاضر می توانید نام کاربری خود را انتخاب کنید. بسیاری از کاربرها هنوز هم از “admin” به عنوان نام کاربری استفاده می کنند زیرا که به یک نوع استاندارد تبدیل شده، و به خاطر داشتن آن آسان است. برخی از وب سایت های میزبان از اسکریپت های auto-install که هنوز هم نام کاربری ‘admin’ را به طور پیش فرض تنظیم می کنند، استفاده می کنند.
برای رفع کردن این مشکل، به سادگی یک حساب کاربری مدیر جدید برای خودتان با استفاده از یک نام کاربری مختلف، ایجاد کنید، با نام کاربری جدید وارد شوید و و حساب “admin” اصلی را حذف کنید.
اگر پست هایی دارید که توسط حساب “admin” منتشر شده اند، بعد از حذف کردن، می توانید تمام پست های قبلی را به حساب کاربری جدید خود اختصاص دهید. انتخاب نام کاربری و رمزعبور مناسب در عین سادگی از مهم ترین بخش های افزایش امنیت وردپرس هستند.

بیشتر بخوانید:  ۸ نکته ضروری برای افزایش امنیت فروشگاه ووکامرس

۵- نام کاربری خود را ازURL بایگانی نویسنده پنهان کنید

افزایش امنیت وردپرس - آدرس نام نویسنده

راه دیگری که مهاجم به طور بالقوه می تواند نام کاربری شما را به دست آورد، از طریق صفحات آرشیو نویسنده در سایت شما است.
وردپرس به طور پیش فرض نام کاربری شما را درURL صفحه آرشیو نویسنده نمایش می دهد. به عنوان مثال، اگر نام کاربری شماjoebloggs است، صفحه آرشیو نویسنده شما چیزی شبیه به http://yoursite.com/author/joebloggs خواهد بود.
به همان دلایلی که در بالا برای نام کاربری “admin” توضیح داده شد، این امر خیلی هم ایده آل نیست و افزایش امنیت وردپرس را به همراه ندارد. بنابراین ایده ی خوبی است که با استفاده از تغییر ورودی user_nicename خود در پایگاه داده ها، که در اینخا شرح داده شده است، کلمه ی کاربری خود را مخفی کنید.

۶- تعداد دفعات تلاش برای ورود را محدود کنید

در مواردی که یک هکر یا یک ربات با استفاده از حمله ی brute-force برای شکستن رمز عبور شما تلاش می کند، محدود کردن تعداد دفعات تلاش های شکست خورده از یک آدرس IP مشخص برای ورود به سیستم، مفید خواهد بود.
محدود کردن تعداد دفعات تلاش برای ورود فقط این کار را انجام می دهد: به شما اجازه می دهد که مشخص کنید چند مجدد مجاز است، و یک IP چه مدت پس از تلاش های مجدد شکست خورده برای ورود به سیستم، قفل خواهد شد.
راه هایی هم برای دور زدن این کار وجود دارد، زیرا که برخی از حمله کننده ها، از تعداد زیادی از آدرس های IP مختلف استفاده می کنند، اما هنوز هم برای افزایش امنیت وردپرس و به عنوان احتیاط بیشتر ارزش انجام دادن را دارد.

۷- ویرایش فایل ها از طریق داشبورد را غیر فعال کنید

افزایش امنیت وردپرس - غیرفعال کردن ویرایش

در یک نصب وردپرس به طور پیش فرض، شما می توانید به نمایش / ویرایشگر رفته و هر یک از فایل های تم خود را دقیقا در داخل داشبورد ویرایش کنید.

مشکل این است که اگر یک هکر موفق به دسترسی به پنل مدیریت شما شد، آنها نیز می تواند فایل های شما را به این ترتیب ویرایش کنند، و هر کدی را که می خواهند اجرا کنند.

پس ایده ی خوبی است که با یک حرکت ساده به افزایش امنیت وردپرس خود کمک کنید. با اضافه کردن کد زیر به فایل wp-config.php خود، ویرایش فایل ها در پنل مدیریت وردپرس را غیر فعال کنید:
define( ‘DISALLOW_FILE_EDIT’, true );

۸- سعی کنید از تم های رایگان استفاده نکنید

ما به کیفیت و امنیت تم های رایگان خود اعتماد داریم. اما به عنوان یک قاعده کلی، در صورت امکان، بهتر است از تم های رایگان استفاده نکنید، به خصوص اگر که آنها توسط یک توسعه دهنده ی معتبر هم ساخته نشده باشند.
دلیل اصلی برای انجام ندادن این کار است که تم های رایگان اغلب می تواند شامل چیزهایی مانند رمز گذاری base64 باشند، که ممکن است به شکل نا محسوسی برای وارد کردن لینک های اسپم در سایت شما، و یا کدهای مخرب دیگری که می تواند به شدت امنیت وردپرس را به خطر بیندازند و مورد استفاده قرار گیرد. همانطور که در این آزمایش نشان داده شده است، ۸ عدد از ۱۰ عدد سایتی که تم رایگان ارائه می دهند حاوی کد base64 هستند.
اگر شما واقعا نیاز به استفاده از یک تم رایگان دارید، فقط باید از آنهایی استفاده کنید که توسط شرکت های سازنده ی تم مورد اعتماد توسعه یافته باشند، و یا از آنهایی که در مخزن رسمی تم هایWordPress.org در دسترس هستند، استفاده کنید.
توجه: همان منطق در مورد پلاگین ها هم صدق می کند. فقط از پلاگین هایی که در لیستWordPress.org ذکر شده اند، و یا توسط یک توسعه دهنده معتبر ساخته شده اند، استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:  چگونه با کمتر از یک میلیون تومان یک سایت پولساز داشته باشیم؟

۹- یک نسخه ی پشتیبان نگه دارید

افزایش امنیت وردپرس - نسخه پشتیبان

من نمی توانم اهمیت پشتیبان گیری منظم از وب سایتتان را بیش از این تاکید کنم. این چیزی است که بسیاری از مردم تا زمانی که دیگر خیلی دیر شده است، انجام نمی دهند.
حتی اگر بهترین تدابیر امنیتی را در اختیار داشته باشید، هیچ وقت نمی دانید که چه وقت اتفاق غیر منتظره ای رخ خواهد داد که ممکن است سایت شما را برای یک حمله آماده کند.
در صورتی که این اتفاق بیافتد، باید مطمئن باشید که تمام محتوای شما به آسانی باز خواهد گشت، به طوری که بتوانید به راحتی سایت خود را به شکوه سابق آن بازگردانید.
Codex وردپرس به شما می گوید که دقیقا چگونه از سایت خود پشتیبان گیری کنید، و در صورتی که این کار بیش از حد سخت به نظر می رسد، می توانید از یک پلاگین مانند WordPress Backup to Dropbox استفاده کنید که به طور منظم و خودکار از سایت شما پشتیبان گیری کند.

۱۰- از افزونه های امنیتی استفاده کنید

افزایش امنیت وردپرس - افزونه های امنیتی

دزست مانند تمام اقدامات فوق، افزونه های زیادی وجود دارد که شما می توانید از آنها برای افزایش امنیت وردپرس سایت خود و کاهش احتمال هک شدن، استفاده کنید.
در اینجا تعداد انگشت شماری از گزینه های محبوب وجود دارد:
• http://wordpress.org/plugins/better-wp-security/ – طیف گسترده ای از ویژگی های امنیتی را ارائه می دهد.
• http://wordpress.org/plugins/bulletproof-security/ – سایت خود را از طریق .htaccess محافظت می کند.
• http://wordpress.org/plugins/all-in-one-wp-security-and-firewall/ – یک فایروال به سایت شما می افزاید.
• http://wordpress.org/plugins/sucuri-scanner/ – سایت شما را برای نرم افزارهای مخرب و غیره اسکن می کند.
• http://wordpress.org/plugins/wordfence/ – پلاگین امنیتی با وژگی های کامل.
• http://wordpress.org/plugins/websitedefender-wordpress-security/ – ابزارهای جامع امنیتی.
• http://wordpress.org/plugins/exploit-scanner/ – پایگاه داده های شما را برای هر کد مشکوکی جستجو می کند.

منابع بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سختتر کردن امنیت وب سایتتان، لطفا این دو منبع را بررسی کنید:
http://codex.wordpress.org/Hardening_WordPress
http://wp.tutsplus.com/tutorials/11-quick-tips-securing-your-wordpress-site
اگر شما در مورد این موضوع مطمئن نیستید ما همچنین Sucuri.netرا توصیه می کنیم. Sucuri می تواند برای نظارت بر سایتتان به شما کمک کند، فعالیت های مشکوک را هشدار دهد و حتی برای پاک کردن سایتتان در موارد حمله های نرم افزاری مخرب، شما را یاری دهد.
نگران نشوید!
همه اینها ممکن است بسیار تهدید آمیز به نظر بیایند، به خصوص اگر شما یک مبتدی باشید. می خواهم گوشزد کنم که اینها برای ترساندن کسی نیست، فقط مهم است که مباحث امنیتی را به طور منظم پیگیری کنیم، زیرا که ما می خواهیم مطمئن شویم که شما همیشه یک قدم از هکرها جلوتر هستید!
لازم نیست که شما همه آنچه را که در این لیست است انجام دهید (هر چند که قطعا انجامش صدمه ای نخواهد زد). حتی اگر شما فقط نام کاربری ‘admin’ را حذف کنید و شروع به استفاده از کلمات عبور قویتر نمایید، سایت شما کمی امن تر خواهد شد.

پایان


اگه به آموزش در زمینه کسب و کار اینترنتی و وب علاقه‌مندی آموزش‌های مهندس وب رو از دست نده:
آموزش کسب و کار اینترنتی | آموزش ساخت سایت | آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی | آموزش وردپرس | آموزش ووکامرس
ممنون که این مطلب رو تا انتها مطالعه کردی😍 اگه دوست داری مطالب متفاوت‌تری رو دریافت کنی، صفحه اینستاگرام مهندس وب رو دنبال کن.
بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری بیشتر در آموزش وردپرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *