بهترین سن برای شروع کسب و کار چه سنی است؟

بهترین سن برای شروع کسب و کار چه سنی است؟

یک جوان بیست و سه چهار ساله با لباس غیر رسمی و پرجنب و جوش. این تصویر ما از بنیان‌گذاران استارتاپ‌ها است. اگر به همایش‌ها، استارتاپ‌ویکندها و دوره‌های استارتاپی سربزنیم، می‌بینیم بیشتر افرادی که دنبال شروع کردن استارتاپ‌ و کسب و کار هستند حدود ۲۵ سال سن دارند. اما آمارها چیز دیگری می‌گویند.

آمارهای جهانی میانگین سن شروع کسب و کار را بین ۳۹ تا ۴۵ سال در نظر می‌گیرند. جالب‌تر اینکه تعداد افرادی که با سن بالای ۵۰ کسب و کاری را شروع می‌کنند بیشتر از جوان‌هایی با سن کمتر از ۲۵ سال است. البته این عدد هر سال در حال کاهش است و احتمالا این عدد بزودی به میانگین ۳۵ سال یا همان سال‌های پختگی برسد.

شروع کسب و کار در جوانی

وقتی در اول راه هستیم چیزی برای از دست دادن نداریم. شور و هیجان هم که داریم و این‌ها یعنی ریسک‌پذیری بالا. همچنین شروع هر کاری برای ما تجربه‌ای جدید است. از طرف دیگر استارتاپ‌ها با تکنولوژی روز پیش می‌روند و اینجا جوان‌ها هستند که پیش‌تازند. برای راه‌اندازی استارتاپ باید خلاق باشیم و جوانی سن شکستن قوانین رایج و انفجار خلاقیت است.

میانگین سن کارافرین‌ها هر روز دارد کمتر می‌شود و این یعنی جوان‌ها فعال‌تر شده‌اند. لیست کارآفرین‌هایی که در سن کم موفق شدند هم انتهایی ندارد.

  • درو هوستون Dropbox را در ۲۴ سالگی راه‌اندازی کرد
  • ایوان اشپیگل Snapchat را در ۲۳ سالگی راه‌اندازی کرد
  • مارک زاکربرگ ۲۰ سال داشت که فیسبوک را راه‌اندازی کرد
  • و…

کارافرینی در میان‌سالی

وقتی پا به میان‌سالی می‌گذاریم، یعنی حسابی درگیر زندگی شده‌ایم و باید برای اول ماه و دادن کرایه‌خانه، قبض‌ها و … از درآمدی همیشگی اطمینان داشته باشیم. خب پس عملا راه‌اندازی کسب و کار تعطیل می‌شود دیگر؟!

افرادی که در سن بالاتر شروع به راه‌اندازی کسب و کار می‌کنند معمولا مقداری سرمایه شخصی دارند. این مشکل بزرگی در جوانی است! تجربه، پختگی و توانایی بهتر در مدیریت همه از مزایای شروع کسب و کار در سن بالاتر است. به این‌ها باید گرفتن تصمیمات عاقلانه‌تر را هم اضافه کرد که باعث می‌شود امید به موفقیت کسب و کار بیشتر شود.

در بیشتر نظرسنجی‌ها احتمال موفقیت افرادی که در ۳۵ سالگی و بالاتر کسب و کاری را راه‌اندازی می‌کنند، بیشتر است.  لیست کارافرین‌های میان‌سال هم بسیار پربار است.

  • جیمی ویلز ویکی‌پدیا را در ۳۵ سالگی راه‌اندازی کرد
  • رید هافمن هم ۳۵ ساله بود که LinkedIn را راه‌اندازی کرد
  • لیندا وینمن سایت Linda را در ۴۰ سالگی راه‌اندازی کرد
  • و…

بالاخره در چه سنی کسب و کارمان را شروع کنیم؟

همین حالا! دقیقا همین حالا. اگر شما درحال مطالعه متنی در مورد کارافرینی هستید، یعنی تقریبا تصمیم‌تان را گرفته‌اید. هر سن و سالی مزیت‌های خودش را دارد. اگر بخواهیم یک عدد بدهیم ۳۵ عدد ایده‌الی است اما حقیقت این است که سن مسئله‌ی مهمی نیست. مسئله اصلی شما هستید. اگر می‌خواهید کسب و کارتان را راه‌اندازی کنید، سن، پول و چیزهای دیگر را بهانه نکنید.

منبع: همیار آکادمی

5/5 ( 1 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.