مدل کسب و کار چیست ؟

مدل کسب و کار چیستدر مطالب قبلی با طرح کسب و کار و آشنا شدید. همچنین اهمیت و تأثیر فوق العاده آن بر موفقیت کسب و کار خود را متوجه شدید. در این مطلب با مفهومی به نام مدل کسب و کار آشنا می شوید که به مراتب اهمیت بیشتری نسبت به طرح کسب و کار دارد. در این مطلب قصد داریم شما را یک گام دیگر به راه اندازی کسب و کار اینترنتی نزدیک تر کنیم. در ابتدا به سراغ سوال « مدل کسب و کار چیست ؟» می رویم.

مدل کسب و کار چیست ؟

الکساندر استروالدر، خالق مدل کسب و کار، سوال ” مدل کسب و کار چیست ؟” را این چنین جواب می‌دهد: «مدل کسب و کار یا business model منطق کسب و کار را در چگونگی خلق، ارائه و کسب ارزش توصیف می کند.»

اگر بخواهیم کمی ساده تر مدل کسب و کار را توصیف کنیم باید بگوییم که مدل کسب و کار سندی است که روش سازوکار و مدل کسب درآمد یک کسب و کار را با جزئیات کامل توصیف می کند.

چرا به مدل کسب و کار نیاز داریم؟

چرا مدل کسب و کار - مدل کسب و کار چیست

پس از سوال ” مدل کسب و کار چیست ” به سراغ سوال “چرا مدل کسب و کار” می رویم. خلق یک مدل کسب و کار باعث می شود تا شما تصویری کلی از کسب و کار خود داشته باشید و بتوانید مسیر استراتژیک خود را برای رشد بیشتر در آینده، ترسیم کنید. خلق مدل کسب و کار به شما کمک می کند تا از کارهای یکنواخت و گاهاً بی برنامه روزانه به سمت کشف روش‌­های جدیدتر فروش و یا ایجاد محصولات جدیدتر برای افزایش درآمد خود پیش بروید.

در روند رشد کسب و کار اینترنتی شما این احتمال وجود دارد که کسب و کارتان روند نزولی به خود بگیرد که در این حالت مدل کسب و کار به شما کمک می کند که بتوانید به طور کلی در خصوص تغییر مسیر سایتتان و یا متوقف کردن زیان­های آن، قبل از این که شما را با مشکلات جدی­‌تری روبرو کند، تصمیم صحیحی بگیرید.

از دیگر مزایای مدل کسب و کار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهینه سازی هزینه ها: می‌توانید قبل از این که بخواهید هزینه کنید؛ کل کسب و کارتان را از بالا ببینید.
  • تمرکز: با به کارگیری مدل کسب و کار می‌توانید شفافیت و تمرکز بهتری روی عوامل محرک کسب و کار خود داشته باشید.
  • انعطاف‌پذیری: در مدل کسب و کار به سادگی هر چه تمام می‌توان مدل کسب و کار را تغییر دهید و تمامی تأثیرات تغییر را مشاهده کنید.
  • توجیه تیم: با وجود این مدل تیم شما می‌تواند شناخت بهتری از مدل و چشم‌انداز شما در خصوص کسب و کار مدنظرتان کسب کنند.

بنابراین اگر یک مدل کسب و کار قوی داشته باشید در هر مرحله از کسب و کارتان می توانید ار آن کمک بگیرید و روند رو به رشدی داشته باشید.

تفاوت مدل کسب و کار و طرح کسب و کار

بوم مدل کسب و کار - مدل کسب و کار چیست
بوم مدل کسب و کار

طرح کسب و کار فعالیت های کسب و کار شما را توصیف می کند. این طرح هدف های کسب و کار شما و نقشه پیشنهادی شما برای رسیدن به این هدف ها را نشان می دهد. این در حالی است که مدل کسب و کار به تفصیل مدل کسب کار شما طبق اطلاعاتی که در طرح کسب و کار خود جمع آوری کرده اید می پردازد. در حقیقت مدل کسب و کار ایده اولیه کسب و کار شما و توصیفی کلی از نحوه ی عملکرد آن است و طرح کسب و کار شرح جزئیات ایده ی کسب و کاری شما.

جالب است بدانید که در کشور آمریکا کسب و کارهای کوچک از مدل کسب و کار به عنوان بنیان اصلی کسب و کار و از طرح کسب و کار به عنوان ساختار و سازمان آن یاد می کنند.

بوم مدل کسب و کار چیست ؟

برای نوشتن مدل کسب و کار از ابزاری به نام بوم کسب و کار کمک می گیریم. در حقیقت تمام مواردی که مدل کسب و کار شما باید شامل شود در بوم مدل کسب و کار شما قرار می گیرد. بوم مدل کسب و کار یا  Business Model Canvas یک ابزار مدیریتی استراتژیک است که به شما اجازه می‌دهد مدل کسب و کار خود را توصیف، طراحی و اختراع کنید. این بوم یک سند مکتوب است که شبیه بوم نقاشی است و به همین دلیل به بوم کسب و کار معروف است.

در تصویر زیر بوم مدل کسب و کار فروشگاه اینترنتی آمازون را مشاهده می کنید:

بوم مدل کسب و کار - مدل کسب و کار چیست

بوم مدل کسب و کار یک جدول است که بخش‌های مختلف یک محصول یا ایده شامل ارزش پیشنهادی، زیرساخت‌ها، مشتری‌ها و منابع درآمد را مشخص می‌‌کند. این بوم شامل ۹بخش است که در مطلب بعدی به پر کردن بخش های آن می پردازیم.

پایان
ممنون که این مطلب رو تا انتها مطالعه کردی😍


اگه دوست داری مطالب متفاوت‌تری رو دریافت کنی، صفحه اینستاگرام مهندس وب رو دنبال کن.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.