ضرورت تهیه نسخه پشتیبان از فروشگاه اینترنتی

تهیه نسخه پشتیبان از فروشگاه اینترنتیهر فروشگاه اینترنتی دارای اطلاعات مربوط به محصولات و مشتریان در پایگاه داده خود است. این اطلاعات در هرلحظه باید در دسترس باشند. در صورت خرابی ممکن است تمام این داده‌های با ارزش ازدست‌رفته و به‌طور بالقوه باعث فلج شدن کسب‌و‌کار شود. بنابراین تهیه نسخه پشتیبان از فروشگاه اینترنتی بسیار ضروری است.

تهیه نسخه پشتیبان از فروشگاه اینترنتی

وجود المان‌های نامناسب می‌تواند موجب سقوط کسب‌وکار شود. ووکامرس به‌طور گسترده‌ای به قالب‌ها و افزونه‌ها متکی است. بعضی‌اوقات، محصولات ناکارآمد یا کدگذاری‌های ضعیف می‌توانند وب‌سایت شما را خراب کنند و استفاده از این نوع افزونه‌ها یا قالب‌های ناسازگار در وب‌سایت، ممکن است برای شرکت شما زیان آور باشد.

دلایل متعددی برای سقوط یک وب‌سایت وجود دارد؛ اما اگر از افزونه یا نسخه ناسازگار یک قالب در فروشگاه خود استفاده می‌کنید، کسب‌وکار شما در آینده با مشکل روبرو می‌شود. همان‌طور که شادی منا، توسعه‌دهنده و برنامه‌نویس وردپرس‌ی می‌گوید:

من یک مشتری با تعداد سفارش‌های بالا داشتم که وب‌سایت بسیار موفقی داشت؛ اما یک افزونه کاملاً ساده کل کسب‌وکار اینترنتی او را به هم ریخت. آن‌ها آگاه نبودند که دلیل بروز این مشکلات یک افزونه است. این افزونه خسارت زیادی به کسب‌وکارشان وارد کرد، چون هرچند روز یک‌بار باعث بروز مشکل می‌شد.

بنابراین بسیار مهم است که فقط از افزونه‌های معتبر استفاده کنید، چون با عملکرد ووکامرس سازگار هستند.
اینکه وجود یک عنصر نامناسب می‌تواند کل کسب‌وکار را نابود کند، نگران‌کننده است، به همین دلیل تهیه نسخه پشتیبان از فروشگاه اینترنتی امری ضروری است.

چرا باید از فروشگاه اینترنتی پشتیبان تهیه کنیم؟

داشتن نسخه پشتیبان از کل فروشگاه، باعث می‌شود تا در برابر بروز هرگونه مشکل آسوده‌خاطر باشید. اگر فروشگاه شما در طول زمان رشد داشته باشد ولی ناگهان خراب شود، مشتریان خود را از دست می‌دهید!

در یک فروشگاه ووکامرس نیز روال به همین صورت است. ممکن است تاریخچه مشتریان، سوابق خرید، اطلاعات کلی و… را از دست بدهید که باعث خسارت جبران‌ناپذیری به کسب‌وکار شما خواهد شد. شادی منا در موردنیاز به نسخه پشتیبان این‌گونه توضیح می‌دهد:

تهیه نسخه پشتیبان از فروشگاه اینترنتی یک موضوع بسیار مهم است مخصوصاً برای سایت‌هایی که بر پایه ووکامرس برنامه‌ریزی‌شده‌اند زیرا این وب‌سایت‌ها عملیاتی و چیزی فراتر از یک وب‌سایت استاتیک هستند. معاملات به‌طور مداوم در وب‌سایت در گردش هستند مانند حساب‌های جدید، سفارش‌های جدید و… که همه این موارد در سایت شما ذخیره می‌شوند، درصورتی‌که این موارد پشتیبان‌گیری نشوند، تمام داده‌های مشتریان خود را از دست می‌دهید. بی‌توجهی به این امر می‌تواند موجب سقوط کسب‌وکار شود.

بنابراین داشتن یک استراتژی پشتیبان گیری به معنی راه‌اندازی یک سیستم خودکار است که از طریق آن می‌توانید نسخه‌های دقیق از فروشگاه اینترنتی و پایگاه داده که تمام داده‌های مهم در آن ذخیره‌شده، تهیه کنید؛ اما اصولاً این امر فراموش می‌شود!
استراتژی جامع برای تهیه نسخه پشتیبان از فروشگاه اینترنتی به‌سرعت به ارائه‌دهنده میزبانی شما نیز مرتبط است.

تهیه نسخه پشتیبان از ووکامرس

چرا سرویس میزبانی برای پشتیبان گیری بسیار مهم است؟

معمولاً میزبان مسئولیت تهیه نسخه پشتیبان از فروشگاه اینترنتی و نگهداری آن را بر عهده دارد. انتخاب میزبان بسیار مهم است. برای سایت‌های فروشگاهی که میزبان‌های معتبری داشته باشند و با ووکامرس آشنا باشند، حائز اهمیت است. آن‌ها به روند بازگردانی کمک می‌کنند و سیستم‌های پشتیبان عالی دارند.

انتخاب یک ارائه‌دهنده معتبر ازاین‌رو مهم است که دارای زیرساخت‌هایی موردنیاز شما هستند. در برخی موارد پشتیبانی، ارائه مشاوره، راهنمایی، حل مشکلات و … نیز جزء خدمات آنان است.

ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی و روند بازیابی فروشگاه اینترنتی

همان‌طور که گفتیم داشتن یک سرویس میزبانی معتبر و قابل‌اعتماد، کلید کنترل و در دسترس بودن فروشگاه شما است. به‌طورکلی سرور، پیکربندی‌ها و زیرساخت سرور تأثیر مستقیمی در خاموشی وب‌سایت شما دارد.

اهمیت داشتن یک ارائه‌دهنده میزبانی خوب در زمان به‌روزرسانی ناموفق، خرابی وردپرس و… نمایان می‌شود. برای بسیاری از کسب‌وکارها، ساده‌ترین راه برای بازگرداندن فروشگاه این است که از یک نمونه پشتیبان تهیه‌شده استفاده کنند؛ بنابراین وجود یک ارائه‌دهنده میزبانی معتبر و سطح بالا، یعنی ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی وردپرس بسیار ارزشمند است.

چرا پشتیبان‌گیری و بازیابی برای کسب‌وکارهای بزرگ یک بازی متفاوت است؟

فرایندهای پشتیبان گیری و بازگرداندن فروشگاه‌های بزرگ ووکامرس به‌طور کامل متفاوت است زیرا آن‌ها دارای ترافیک و حجم بیشتری از مشتریان هستند. آن‌ها نیاز به سیستم‌های مؤثرتری برای حمایت از داده‌های خود دارند.

برای فروشگاه‌های ووکامرس بزرگ‌تر، پیشنهاد می‌کنیم که واقعاً در استراتژی پشتیبان‌گیری قرار بگیرید و پشتیبان‌گیری‌های زمان‌بندی‌شده انجام دهید و در بعضی موارد که فروشگاه بسیار بزرگ است ممکن است هر پنج دقیقه از کل پایگاه داده پشتیبان گرفته شود. این راه‌اندازی پیچیده است و باید توسط توسعه‌دهندگان باتجربه انجام شود و در صورت خرابی پایگاه داده، می‌توان از تمام داده‌های ذخیره‌شده تا زمانی که آخرین نسخه پشتیبان تهیه‌شده بود را بازگرداند.

فراتر از میزبانی، انتخاب ابزارهای صحیح

پشتیبان‌گیری‌های میزبانی به‌تنهایی کافی نیستند. به همین دلیل افزونه‌های بسیاری برای تهیه نسخه پشتیبان در وردپرس وجود دارد. فقط باید یکی را انتخاب کنید، آن را پیکربندی کنید و در کنار ووکامرس خود نصب کنید.

نسخه‌برداری از پایگاه داده، پشتیبان‌گیری‌های زمان‌بندی‌شده، پشتیبان‌گیری‌های آفلاین و…تنها برخی از راه‌هایی است که می‌توانید برای فروشگاه خود در نظر داشته باشید. اگر به کسب‌وکار آنلاین خود اهمیت می‌دهید ضرورت تهیه نسخه پشتیبان از فروشگاه اینترنتی را فراموش نکنید.

سخن آخر

تهیه نسخه پشتیبان از فروشگاه اینترنتی نوعی سیاست است. پشتیبان‌گیری مکانیسمی است که کسب‌وکار شما را شکست‌ناپذیر می‌کند و به شما کمک می‌کند از بروز مشکلات عمده‌ جلوگیری کنید؛ اما نسخه پشتیبان به‌تنهایی یک‌طرف سکه است، چرا که نسخه پشتیبان بدون توانایی بازگرداندن آن ارزشی ندارد.

با توجه به این‌که شما می‌توانید از افزونه‌های پشتیبان‌گیر کمک بگیرید که بسیار راحت و مقرون‌به‌صرفه هستند ولی باز هم در صورت فراموشی می‌توانید از میزبانی خود کمک بگیرید؛ بنابراین انتخاب ارائه‌کننده میزبانی مناسب برای کسب‌وکار شما گزینه‌ای بسیار مهم است که در صورت بروز هرگونه مشکل شما را در روند تهیه نسخه پشتیبان از فروشگاه اینترنتی یاری می‌کنند. پس حتما در هنگام ساخت فروشگاه اینترنتی و در همان ابتدا مسئله نسخه پشتیبان را در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.