مهمترین اصول موفقیت در مدیریت فروشگاه اینترنتی

مدیریت فروشگاه اینترنتیافرادی که از بیرون به یک کسب و کار اینترنتی یا فروشگاه اینترنتی نگاه می کنند تصور می کنند که اتمام طراحی یک سایت یا فروشگاه یعنی اتمام کار و رسیدن به سود. اما در واقع اینطور نیست و پس از اتمام طراحی فروشگاه تازه چرخه کار فروشگاه شروع می شود. در راه اندازی کسب و کار اینترنتی یا یک فروشگاه اینترنتی مهترین فرد، صاحب فروشگاه است نه طراح و توسعه دهنده فروشگاه و صاحب فروشگاه همواره باید برای مدیریت فروشگاه اینترنتی خود تلاش کند. اما در این مسیر طراح فروشگاه هم نباید او را تنها بگذارد.

مدیریت فروشگاه اینترنتی

بیشتر طراحان وب فقط بخش طراحی و توسعه یک سایت را انجام می دهند و بر روی ادامه فعالیت سایت دقتی ندارند. به همین دلیل اغلب با عدم رضایت مشتریان مواجه می شوند.
اگر طراح و توسعه دهنده وب هستید باید به ۴ قدم مهم توجه کنید تا همه مشتریانی که شما آنها را در ساخت فروشگاه اینترنتی یا طراحی سایت یاری کرده اید در مدیریت فروشگاه اینترنتی خود موفق باشند.

 • شفاف‌سازی کنید
 • به پیچیدگی‌های تجارت الکترونیک توجه داشته باشید
 • به صاحب وب‌سایت آموزش دهید
 • نکته‌برداری کنید

۱- شفاف‌سازی

یکی از اصلی ترین عوامل برای جلوگیری از بروز نارضایتی برای مشتریان شفاف سازی است. معمولاً مشتریان به مسائل کوچک و بزرگی مانند تعمیر و نگهداری، پشتیبانی، هزینه های جانبی و… واکنش هایی نشان می دهند پس بهتر است در همان ابتدا موارد مربوط به پشتیبانی و هزینه ها را کاملاً شرح دهید.

مثال: معمولاً برای توسعه دهندگان راحت تر است که پرداخت هزینه های میزبانی و نرم افزاری را خود انجام دهند اما اگر ثبت نام از طریق فرد دیگری صورت بگیرد و قابلیت های خریداری شده برای طراحی سایت با نام آن فرد صورت بگیرد ممکن است مشکلات و پیچیدگی هایی را در مدیریت فروشگاه اینترنتی به وجود بیاورد. پس بهتر است در همان ابتدا مشخص شود که چه کسی هزینه های میزبانی و نرم افزاری را پرداخت می کند.

یکی از کارهایی که خیلی برای مشتریان با اهمیت است و شما را پیگیر جلوه می دهد، انجام بروزرسانی های نرم افزار است. این کار نتها باعث جلب اعتماد مشتریان می شود بلکه باعث برند سازی برای شما نیز می شود.

برخی از نکاتی که بهتر است برای موفقیت در مدیریت فروشگاه اینترنتی ، شفاف سازی کنید:

 • توضیح دادن ریز مسائل مربوط به هزینه ها (ماهانه و سالانه)
 • خرید از حساب مشتری. سعی کنید همه چیز را از حساب مشتری خریداری کنید چون در این صورت مشتری پیگیری بیشتری در مورد خرید خواهد داشت. (مثال: هزینه های هاست و دامنه)
 • در میان گذاشتن همه ویژگی ها و قوانین مربوط به سرویس میزبانی و  ثبت دامنه
 • توضیح همه قوانین و مرزهای موجود بین طرفین پروژه
 • و…

اگر می خواهید طعم یک پشتیبان ویژه را برای مشتری به ارمغان بیاورید خوب است در برخی موارد مانند فروشگاه ووکامرس تمام گزینه‌های مربوط به محصولات، دانلودها، سفارش‌ها و… تا پایان طراحی فروشگاه نظارت و تحلیل کنید و به عنوان یک همکار در مدیریت فروشگاه اینترنتی به مشتری کمک کنید.

مشتریانی که تجربه و دانش کمی در مدیریت فروشگاه اینترنتی دارند به احتمال زیاد فرض می کنند تعمیر و نگهداری سایت نیز به طور پیش فرض در قرار داد راه اندازی وجود دارد. در این مورد اگر می خواهید از سوءتفاهم جلوگیری شود باید همه چیز را به طور شفاف و حدالامکان به شکل مکتوب برای مشتری توضیح دهید. همچنین به نفع شما است که موارد اضافه بر توسعه و طراحی فروشگاه اینترنتی را به قرارداد با مشتری اضافه کنید. این کار یک پلن درآمدزا برای شما ایجاد می کند. 
اگر می خواهید قرارداد تعمیر و نگهداری با مشتری خود امضا کنید، می‌توانید یک افزونه مدیریتی مانند Jetpack نصب کنید.

کسب در آمد از فروشگاه اینترنتی

۲- توجه به پیچیدگی‌های تجارت الکترونیک

وردپرس و ووکامرس همواره برای سهولت کاربران و مدیریت فروشگاه اینترنتی به شکل هرچه ساده تر بروزرسانی هایی را منتشر می کنند، اما چیزی که در مدیریت فروشگاه اینترنتی بسیار دشوار است، مسائل تجارت الکترونیک است. جنبه های عملی و مالی بسیار زیادی مانند مالیات، حمل و نقل، پرداخت ها و… وجود دارند که فراتر از ساخت یک فروشگاه اینترنتی است و در مدیریت فروشگاه اینترنتی حتماً به آن ها باید توجه کرد.

ایجاد محصولات: شروع فروش یک فروشگاه اینترنتی با ایجاد محصولات شروع می شود. از مهمترین عوامل موفقیت یک سایت به نظارت بر محصولات و بخش پست محصولات می توان اشاره کرد. به عنوان مثال بیشتر کاربران به دلیل عدم وجود توضیحات و تصاویر کافی از محصولات سردرگم و از خرید منصرف می شوند.

پرداخت‌ها: درگاه های پرداخت یکی از حساس ترین بخش های یک فروشگاه هستند. درگاه های پرداخت زیادی وجود دارند و هرکدام معایب و مزایای خاص خود را دارند. بهتر است از قبل با درگاه های پرداخت کار کنید و به مشتریان خود دو درگاه پرداخت مناسب را پیشنهاد دهید.

مسائل مالیاتی: از دیگر مسائل مهم اقتصادی که ذهن اغلب صاحبان کسب و کار اینترنتی را درگیر کرده است، مسائل مالیاتی است. مسائل مالیاتی در هرکشور قوانین خاص خود را دارد. ووکامرس هم تاحدی به این مسائل توجه کرده است. شما یک طراح و توسعه دهنده وب هستید و مسائل اقتصادی پروژه در حیطه کاری شما نیست پس باید مشتریان خود را به یک مشاور مالیاتی معرفی کنید تا با تنظیم قوانین لازم، تعهد های مالیاتی امضا شوند. بنابراین باید مسئولیت همه مسائل مالیاتی و حقوقی را به عهده صاحب فروشگاه بگذارید.

حمل‌ونقل: مسائل حمل و نقل نیز همانند مسائل مالیاتی به طور کامل باید برای مشتری باز شود و مشتری به خوبی آن را درک کند. در توضیح مسائل حمل و نقل مواردی مانند تنظیم نرخ ثابت (حتی حمل‌ونقل رایگان)، روال حمل‌ونقل، تأثیر وزن و اندازه بر هزینه و… شرح داده شود. همچنین اگر تجربه کار با شرکت های حمل و نقل را دارید بهتر است این تجربیات را در اختیار مشتریان قرار دهید و آن ها را در انتخاب یک سرویس مناسب راهنمایی کنید. 

نکته: پس از اتمام پروژه حتماً روش های پشتیبان گیری از سایت را چک کنید. معمولاً مشتریان کم تجربه دچار اشتباه هایی در مدیریت فروشگاه اینترنتی خود می شوند که در این صورت وجود نسخه پشتیبان امکان بازگشت به عقب را فراهم می کند. پشتیبان گیری را می توانید از طریق سرویس میزبانی یا افزونه های مناسب وردپرس انجام دهید.

۳- آموزش و تست

اگر مشتری شما دانش کمی در مورد ووکامرس دارد بهتر است در ابدا این سیستم را به او معرفی کنید و حتی به آموزش ووکامرس به آن ها بپردازید. در این مرحله بهتر است مسائل امنیتی مدیریت فروشگاه اینترنتی را به آن ها توضیح دهید. مسائلی مانند عدم استفاده از کلمه عبور ضعیف، عدم نصب افزونه های غیر رسمی و… که در صورت عدم رعایت می تواند یک تهدید جدی برای سایت باشد.

حداقل‌ترین چیزهایی که باید یاد مشتریان بگیرند:

 • ایجاد محصولات جدید
 •  ایجاد و مدیریت کوپن‌ها
 • مدیریت سفارش‌ها

در این مسیر شما نقش یک مربی را دارید و باید مشتری را به بهترین شکل هدایت کنید. آموزش های با کیفیتی را به مشتریان معرفی کنید و آن ها را در آموزش وردپرس و ووکامرس یاری کنید. همچنین یک سایت آزمایشی بر روی لوکال هاست راه اندازی کنید تا مشتریان بتوانند آموزش هایی که می بینند را روی آن تست کنند. در این صورت مشتری شما یا همان صاحب وب‌سایت احساس بهتری نسبت به مدیریت فروشگاه آنلاین خواهند داشت.

۴- نکته برداری

نوشتن از مؤثر ترین راه های برای یادگیری است. همیشه در هنگام یادگیری و کار بر روی پروژه موارد مهم را یادداشت کنید تا در آینده نیازی به یادگیری و آزمون و خطا مجدد نداشته باشید.

یک محل مناسب و ثابت برای ذخیره سازی (Dropbox یا Google Drive) ایجاد کنید و همه نکات اعم از راه های مختلف طراحی، نکات آموزشی، لینک های کاربردی و… را در آن ذخیره کنید. سپس این نکات را سازماندهی و مرتب کنید و در اختیار مشتری قرار دهید.

یکجا برای ذخیره‌سازی (Dropbox یا Google Drive) ایجاد کنید که شرح مختصری از ابعاد مختلف طراحی و لینک‌های مفید از انواع آموزش‌ها و راهنماها را شامل شود. سپس می‌توانید این منبع آموزشی را در اختیار مشتریان خود قرار دهید. یک‌ راه مؤثر برای برندسازی و حفط رضایت مشتریان است که تا پس از پایان قرارداد، امکان دسترسی به منابع آموزشی را به مشتری بدهید.

0 thoughts on “مهمترین اصول موفقیت در مدیریت فروشگاه اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.