همه چیز در مورد داوری جشنواره وب و موبایل ایران

جشنواره وب و موبایلدر بهمن ماه هرسال همه سایت های ایران به خود می‌آیند و سعی می‌کنند در یک تورنومنت بزرگ به نام جشنواره وب و موبایل با یکدیگر رقابت کنند. این روزها هم تب و تاب این جشنواره بسیار زیاد است. اما پرسشی که مطرح است در مورد داوری این جشنواره است. روند داوری جشنواره وب و موبایل چگونه است و بهترین سایت ها و اپلیکیشن ها چگونه انتخاب می‌شوند؟ در این مطلب شما را با روند داوری جشنواره وب و موبایل بیشتر آشنا می‌کنیم. جشنواره وب و موبایل ایران مانند سال های قبل در دو بخش «رأی‌گیری داوری» و «نگاه مردمی» انجام می‌شود. که به توضیح هر کدام از بخش ها می‌پردازیم:

 بخش نگاه مردمی

در بخش نگاه مردمی، وب‌سایت‌ها یا نرم‌افزارهای موبایل برگزیده توسط آرای تمامی کاربران انتخاب و محبوب‌ترین وب‌سایت یا نرم‌افزار موبایل ایران در هر گروه توسط صدها هزار رأی مردمی معرفی می‌شود.
هدف از برگزاری بخش نگاه مردمی این است که تمامی کاربران وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارهای موبایل بتوانند در انتخاب برنده نقش داشته باشند تا شرکت‌کنندگان نیز به منظور کسب آرای بیشتر، خدمات بهتری را به مردم عرضه کنند.

 بخش رأی‌گیری داوری

در بخش رأی‌گیری داوری، داوران با توجه به ملاک‌های داوری اعلام‌شده وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارهای موبایل را بررسی می‌کنند، به هریک از معیارها امتیاز می‌دهند و پس از آن برگزیدگان در هر گروه معرفی می‌شوند.

 داوری وب‌سایت‌ها

داوری بخش وب‌سایت‌ها توسط کسانی صورت می‌گیرد که حداقل یک وب‌سایت تاییدشده در جشنواره داشته باشند. بنابراین داوری و انتخاب برنده در این بخش توسط خود شرکت‌کنندگان انجام می‌گیرد و هیچ دخل و تصرفی توسط شخص و یا اشخاصی خارج از شرکت‌کنندگان در آن نخواهد شد. تنها در مواردی چون یکسان بودن آرا و یا تقلب شرکت‌کننده و‌… از شورای داوری مشورت گرفته می‌شود. هدف از این مدل داوری این است که برنده توسط خود شرکت‌کنندگان جشنواره انتخاب شود تا انتخاب برگزیده با جهت‌گیری و سمت و سوی خاصی انجام نگیرد. بنابراین برای اینکه شایسته‌ترین وب‌سایت به عنوان برگزیده انتخاب شود، لازم است داوران، دیگر آثار را به دقت مورد بررسی قرار دهند و طبیعتا هرچه آثار بیشتری را داوری کنند، نتایج دقیق‌تری خواهیم داشت.
همچنین به منظور افزایش کیفیت شرکت کنندگان در این بخش، کمیته ثبت آثار وبسایت ها را قبل از شرکت در جشنواره به دقت بررسی می‌کند تا به طور کلی در دسترس باشند، مطالب و محتوای کافی داشته باشند، از نظر گرافیکی در سطح مطلوبی قرار گرفته باشند و مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران نباشند.

داوری جشنواره وب و موبایل
داوری جشنواره وب و موبایل۹۶ در مشهد

 بخش‌های داوری‌

بخش داوری در جشنواره وب و موبایل به ۳مرحله تقسیم می‌شود.

مرحله اول‌

همه صاحبان وبسایت‌ها که در جشنواره وب و موبایل یک سایت ثبت و تایید شده دارند، این اجازه را دارند که به پنل خود در سایت جشنواره (www.iwmf.ir) وارد شوند و به وبسایتی که به صورت تصادفی به آن‌ها نمایش داده می‌شود رأی دهند.

رأی دادن در این مرحله به این صورت است که داوران باید تایید کنند وبسایتی که برای آن‌ها نمایش داده می‌شود را برای قرار گیری در بین کاندیدا مناسب است یا خیر (که در پایان کار ۳ وبسایتی که بیشترین رأی را دارند، به عنوان کاندیدا معرفی می‌شوند). پرسش های دیگری مانند کیفیت طراحی دیداری، محتوا، تعامل و… هم در کنار این سوال وجود دارد که به داور این امکان را می‌دهد که به وبسایت امتیاز اضافه بدهد و یا نظر شخصی خود را بنویسد. پس از گذشت ۱۰روز از شروع داوری، مشاهده همه‌ی امتیازات کسب شده سایت، نظرات نوشته شده و تعداد داورانی که رای داده‌اند برای صاحب سایت امکان پذیر خواهد بود.

مرحله دوم‌

در مرحله دوم نوبت به داوری افراد متخصص در زمینه برناه نویسی و طراحی وب می‌رسد. در این مرحله حدود ۲۰نفر از افراد متخصص این حوزه در یک برنامه ۲روزه گرد هم جمع می‌شوند و به داوری جشنواره وب و موبایل کمک می‌کنند. این برنامه ۲روزه امسال در مشهد برگزار شد که سرانجام از بین ۱۰ سایتی که در مرحله قبل بیشترین امتیاز را در گروه خود کسب کرده بودند ۵ سایت به عنوان کاندیدای اصلی معرفی شدند.

 معیار های داوری در این مرحله

کارکرد
تمام اجزای که یک وبسایت یا نرم افزار موبایل باید در همه حال درست کار کند، در تمامی دستگاه‌ها به خوبی اجرا شود و تمامی لینک‌ها و دکمه‌ها کارایی لازم را داشته باشند. همچنین مطمئن شوید که فرم های خرید، تماس با ما، جستجو و ثبت نام کار می‌کنند تا کاربران بتوانند بدون هیچ مشکلی از قسمت های مختلف استفاده کنند.

محتوا
محتوا شامل اطلاعاتی است که برای استفاده کاربران فراهم شده است. این اطلاعات ممکن است به صورت متن، تصویر، ویدیو، صدا و غیره تهیه شده باشند. محتوای مناسب باید با توجه به مخاطب آماده شده باشد و با لحن مناسب و خلاقیت بالا، آنها را درگیر کند. توجه داشته باشید که برای رضایت کاربران، محتوای شما باید به روز باشد و در هر زمان محتوای تازه داشته باشید.

تجربه کلی
تجربه کلی در استفاده از یک سایت فراتر از محتوا، کارکرد یا طراحی دیداری می‌باشد و موارد بیشتری را در بر می‌گیرد که معمولا غیر ملموس هستند. کاربران تنها در صورتی به وبسایت یا اپلیکیشن شما دوباره سر می‌زنند که در هنگام استفاده از آن تجربه‌ی خوبی کسب کرده باشند.

طراحی دیداری
البته منظور از داشتن طراحی دیداری مناسب، استفاده از طرح‌های جدید و پیچیده گرافیکی نیست؛ بلکه مفهوم آن داشتن المان‌های ظاهری با کیفیت و مناسب با کاربران است که بتواند پیام خود را به آن‌ها منتقل کند. برای داشتن یک وبسایت یا نرم‌افزار موبایل با کیفیت لازم است با سبک های مختلف طراحی دیداری آشنا باشید و طراحی آن را در طی زمان به روز رسانی کنید.

ساختار و مسیر
ساختار و مسیر عبارت است از نحوه سازمان‌دهی محتوا و اولویت‌بندی اطلاعات و روشی که شما در یک سایت و نرم‌افزار موبایل هدایت می‌شوید. هدایت و مسیرگذاری مناسب باعث می‌شود تا کاربران چیزهایی که لازم دارند را راحت پیدا کنند و سریعا به جایی که می‌خواهند برسند. باید از روی رفتار کاربران محل مناسب هر جز را مشخص کنید و در صورت نیاز ساختار را بهبود ببخشید.

تعامل
تعامل با مخاطب روشی است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا ارتباطش با سایت و نرم افزارهای موبایل دو جانبه باشد. در واقع این همان چیزی است که وب و موبایل را از رسانه‌های دیگر مثل رادیو و تلویزیون جدا می‌کند. تعامل با کاربران شامل امکان جستجو، چت آنلاین، اعلان‌ها و… می‌باشند. مطمئن شوید که برای پشتیبانی از کاربران خود راه های مناسبی را تهیه کردید و با آنها در ارتباط هستید.

چند نکته از این مرحله از داوری

در داوری جشنواره وب و موبایل همیشه برای انتخاب سایت چهارم یا پنجم مشکلاتی وجود داشته است. به طور معمول ۳ یا ۴ سایت در برخی از گروه ها با رأی مساوی هستند که کار داوری را بسیار سخت می‌کند و نیاز به تحلیل های دقیقی دارد. در این مرحله کلیه اختیارات در دست داوران است و حتی می‌توانند بدون در نظر گرفتن تعداد آرای سایت آن را از کاندیدا حذف کنند. همچنین اگر سایتی وجود داشته باشد که هرگونه ارتباطی با یکی از داوران داشته باشد، آن داورد اجازه حضور در جلسه داوری آن سایت را ندارد.

داوری جشنواره وب و موبایل96
داوری جشنواره وب و موبایل۹۶ در مشهد

مواردی که سایت توسط داوران حذف می‌شود

۱-سایت در گروهی غیر از موضوع اصلی خود در جشنواره شرکت کرده باشد.
۲-سایت از خلاف قوانین جمهوری اسلامی باشد یا به مقدسات و دین توهین کرده باشد یا بر خلاف شئونات اسلامی باشد.
۳-سایت از نظر محتوا بیش از ۳ ماه به‌روز نشده باشد (درخصوص برخی از گروه‌ها مانند سایت‌های شخصی این زمان می‌تواند ۱۲ ماه باشد)
۴-سایت با توافق تمام داوران نقض‌کننده کپی‌رایت باشد.
۵–سایت از سایت‌های کاندیدا دامنه ری‌دایرکت نشود به یک آدرس دیگر.
۶-سایت از قالب کپی و یا مشابه دیگر سایت‌های معروف ایرانی یا خارجی استفاده کرده باشد.

مرحله سوم

در این مرحله بار دیگر پنل داوری برای صاحبان وب سایت‌ها که سایت تایید شده در جشنواره دارند باز می‌شود. داوری در این مرحله به این شکل است که سایت‌ها به صورت گروهی به داور نمایش داده می‌شوند (به جای نمایش تک تک) و داور باید فقط یک سایت را به عنوان سایت برتر در آن گروه مشخص کند. تقریبا ۷۲ساعت قبل از شروع مراسم اختتامیه جشنواره امکان رأی گیری بسته می‌شود و سرانجام در روز اختتامیه برترین سایت ها معرفی می‌شوند.

داوری نرم‌افزارهای موبایل

نرم‌افزارهای موبایل به دلیل ماهیت آنها باید روی تلفن همراه نصب شوند و به دقت مورد بررسی قرار گیرند تا بتوان آنها را داوری کرد. بنابراین در این بخش، لیست اپلیکیشن‌های شرکت‌کننده در اختیار داوران قرار می‌گیرد تا در فرصت مناسب آنها را نصب و از آنها استفاده کنند. سپس شورای داوری در جلسه‌های داوری به اپلیکیشن‌ها امتیاز می‌دهند و برگزیدگان را انتخاب می‌کنند.

سایی بخش های جشنواره وب و موبایل

در جشنواره وب و موبایل علاوه بر برترین سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها، بخش های دبگری هم در نظر گرفته شده است. شورای داوری در این مرحله وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارهای موبایلی که کاندیدای جشنواره وب و موبایل ایران شده‌اند را بار دیگر بررسی کرده و در بخش‌های زیر برترین ها را انتخاب می‌کنند.

بهترین وب‌سایت از نظر رابط کاربری
بهترین وب‌سایت از نظر تجربه کاربری
بهترین وب‌سایت از نظر محتوا
بهترین نرم‌افزار موبایل سال

پایان
ممنون که این مطلب رو تا انتها مطالعه کردی😍


اگه دوست داری مطالب متفاوت‌تری رو دریافت کنی، صفحه اینستاگرام مهندس وب رو دنبال کن.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.