حداقل محصول پذیرفتنی یا mvp چیست و چه مزیتی دارد؟

mvp چیستmvp چیست ؟ آیا تاکنون اصطلاح « حداقل محصول پذیرفتنی » یا MVP را شنیده اید؟ اگر در حوزه های استارتاپی یا کسب و کارها فعالیت داشته باشید، احتمالا باید عبارت «MVP» را شنیده باشید. در این مقاله قصد داریم به معرفی مفهوم MVP یا حداقل محصول پذیرفتنی و روش‌های استفاده از آن می‌پردازیم.

MVP چیست ؟

یکی از مهم‌ترین مفاهیم مطرح شده در حوزه‌ی کسب و کار و استارت آپ، Minimum Viable Product یا به اختصار MVP است.این اصطلاح که در زبان فارسی به معنای « حداقل محصول پذیرفتنی » است، به محصولی گفته می‌شود که دارای حداقل ویژگی‌های لازم و کافی برای عرضه به مشتری‌ها باشد. هدف از ارائه‌ی mvp، مشاهده‌ی بازخورد مشتری‌ها نسبت به محصول است. البته توجه کنید که این محصول یک نمونه‌ی ناقص از محصول نهایی نیست؛ بلکه یک محصول قابل فروش است که می‌تواند در آینده ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه شود. در کل mvp یعنی این که شما در ابتدای کار یک محصول کوچک و قابل استفاده تولید کنید و به مرور زمان به تکمیل آن بپردازید.

اگر مشکل این است که جایی برای نشستن وجود ندارد، جواب این است که به جای ساخت صندلی فوق‌پیشرفته، صندلی ساده‌ای برای کاربر بسازیم و پس از اطمینان از رفع نیازهای اساسی کاربر، به توسعه‌ی آن بپردازیم.
به‌عبارت ساده‌تر تفاوت بین محصول نهایی و حداقل محصول پذیرفتنی را می‌توان در تصویر زیر مشاهده کرد:

mvp چیست

در واقع در جواب سوال mvp چیست ؟ باید گفت: حداقل چیزی است که می‌توانیم آن را به مشتری نشان دهیم و باز خوردها را مشاهده کنیم. سپس بر اساس این بازخوردها درستی یا نادرستی فرض های خودمان را بسنجیم. بنابراین mvp الزاما یک نسخه اولیه یا ناقص از محصول نهایی نیست و حتی میتواند می‌تواند یک پاورپوینت یا ویدئو باشد.

ایجاد یک محصول پیچیده با ویژگی های زیاد در همان ابتدای کار بسیار سخت و زمان بر است و همچنین امکان شکست خوردن بسیار بالا است. اما تولید یک حداقل محصول پذیرفتنی به صاحبان کسب و کار کمک می‌کند که ایده ی خود را با حداقل تلاش و سرمایه ی ممکن آزمایش کنند. mvp باید ویژگی‌های اولیه و اساسی برای گسترش محصول در آینده را داشته باشد. توسعه دهندگان معمولا این محصول را به زیر مجموعه‌ای از مشتری‌های هدف عرضه می‌کنند. آن‌ها از طریق بازخوردهایی که از مشتریان خود می گیرند، می‌توانند چشم‌انداز خوبی نسبت به نمونه‌ی اولیه و اطلاعات مرتبط با بازاریابی به دست آورند. این کار باعث عدم تولید محصولاتی که مورد پسند مشتران نیست می شود. حداقل محصول پذیرفتنی درواقع ورژنی از یک محصول جدید است که یک تیم می‌تواند با استفاده از آن، اطلاعات لازم درباره‌ی بازخورد مشتری‌ها را با حداقل تلاش ممکن به دست آورد. این مراحل همواره تکرار می‌شوند تا درنهایت یک محصول مطلوب و مطابق نیاز بازار و مشتریان تولید شود.

مزیت های ساخت حداقل محصول پذیرفتنی

اکنون که به جواب سوال « mvp چیست » رسیدید و کمی با ویژگی های mvp آشنا شدید بهتر است که کمی درمورد مزیت های بدانید و متوجه شوید که چرا mvp انقدر مهم است.

۱-بازگشت سرمایه با ریسک پایین

بهتر است قبل از اینکه محصول نهایی را به مشتری ارائه دهید، نیازهای مشتری را شناسایی کنید و محصول را مطابق با نیازهای او بسازید
قبل از اینکه یک محصول با امکانات و ویژگی های زیاد تولید کنید، نظرات و انتقادات مشتریِ خود را درمورد محصول جویا شوید، ممکن است مشتریان چند مورد از ویژگی‌های مدنظر شما را بخواهند و به گنجاندن ویژگی دیگر در محصول، نیازی نباشد. با نساختن آنچه موردنیاز مشتری نیست، می‌توانید در هزینه و زمان صرفه‌جویی کنید.

۲-صرفه جویی در زمان و هزینه

هیچگاه در ابتدای کار به تیم سازی و بازاریابی محصول نپردازید بلکه ابتدا درمورد ایده‌ی خود تصمیم نهایی بگیرید، نیاز های مشتری را بشناسید و بعد به‌سراغ توسعه‌ی محصول بروید.

۳-درجریان‌گذاشتن سریع مشتریان

زمانی که اولین محصول خود را ساختید، آن را در معرض دید مشتریان قرار دهید تا هم مشتریان‌تان را زودتر بشناسید و هم نیازهای واقعی‌شان را. پس از این مرحله می‌توانید محصولی بسازید که دقیقا مدنظر مشتری است. در این مرحله، بازخورد مشتری، برای تکمیل ساخت محصول نهایی کمک خوبی به شما می‌کند.

۴-پیداکردن متقاضیان اولیه‌ی محصول

در این مورد باید توجه داشته باشید که نسخه ی تکمیل نشده محصول خود را در اختیار هرکس قرار ندهید و تنها در اختیار مشتریان خاص خود بگذارید.
قبل از رونمایی از محصول، باید بدانید افرادی که در همان گام نخستِ عرضه، خواهان محصول شما هستند، چه کسانی‌ا‌‌ند. این افراد درواقع فارغ از اینکه محصول اولیه‌‌تان کمبودهایی دارد و هنوز نسخه‌ی نهایی آن محسوب نمی‌شود، اولین کسانی هستند که مشتاقانه به‌دنبال حل مشکل‌شان از طریق محصول یا خدمات شما هستند. اگر بتوانید این متقاضیان اولیه را که همیشه هم وجود دارند، شناسایی کنید، تشکیل کمپین‌های تبلیغاتی برای جذب افرادِ بیشتر، ساده‌تر خواهد بود، چراکه از طریق همین افراد می‌توانید کم‌وکاستی‌های محصول خود را شناسایی و اصلاح کنید.

حداقل محصول پذیرفتنی چیست

یک مثال ساده از MVP

حداقل محصول قابل عرضه می‌تواند حتی ساده تر از این ها باشد. اجازه دهید یک تجربه واقعی را مثال بزنیم.

از کارآفرینان خوب پیشنهاد شد که‏ ارزش پیشنهادی خود را روی یک کاغذ A5 چاپ کند. آن‌ را در خیابان به مشتریانش بدهد و با دقت عکس العمل شان را بسنجد. ایده او ارائه خدمات به کسانی است که دنبال فرش می‌گردند. او روی تراکت‌ها پیشنهاد جذابش را درشت نوشته و در انتهای متن می‌خواست که یک پیامک خالی به شماره‌ای ارسال کنند.

در محله ای که بورس فروشگاه‌های فرش است،ایستاد و به کسانی که از مغازه‌ها خارج می‌شدند تراکت می‌داد. این طوری مطمئن بود که این افراد همان مشتریان هدف هستند.

نتیجه جالب بود. از ۵۰ تراکتی که پخش کرد، هیچ کس آن را دور نیانداخت. ولی هیچ کس هم پیامک نداد! قطعا کارآفرین ما خیلی ناراحت شد. ایده فوق العاده اش مورد استقبال قرار نگرفت.

این اتفاقی است که هر روز برای صدها کارآفرین در دنیا می افتد. چیزی که بر اساس دیدگاه کارآفرین محصولی عالی است ساخته می‌شود ولی متاسفانه مورد توجه مشتریان قرار نمی گیرد. پژوهشی که در دانشگاه هاروارد انجام شده نشان می‌دهد، ۷۵ درصد کسب‌وکارهای نوپا شکست می‌خورند چون آن‌ها تولیدکننده محصولی هستند که کسی آن را نمی‌خواهد. قدرت mvp در این است که کارآفرین ما این نکته را با یک روز زمان و ۵۰۰۰ تومان هزینه یادگرفت! اگر به جای استفاده از mvp، فرض‌های خود را درست پنداشته و محصولی تولید می‌کرد بعد از چند ماه و صرف چند میلیون تومان هزینه به همین نتیجه می رسید که یک جای کارش اشکال دارد.

با دیدن رفتار مشتریان فرض کرد که ارزش پیشنهادی مورد قبول است چون هیچ کس آن را دور نیانداخت. احتمالا طراحی او مناسب نبوده است. طراحی و متن‌های را تغییر داد. این بار حدسمان درست بود ۲ نفر پیامک زدند! این همان فرایند کشف مشتری است.

mvp به او کمک کرد تا با آزمون فرض هایش، به سرعت و با هزینه کم، رفتار مشتری را مشاهده و اشتباهات خود را اصلاح کند.

یک مثال واقعی از MVP

تا اینجای کار متوجه شدید که mvp چیست و چرا باید از آن استفاده کرد. در این قسمت نیز شما را با یک مثال واقعی از mvp آشنا می‌کنیم تا اهمیت و تاثیر آن در موفقیت استارتاپ را بهتر درک کنید.
از معروف ترین مثال های mvp که در همیشه به آن اشاره می شود dropbox است. دروهیوستون و آرش فردوسی سازندگان دراپ باکس برای اینکه نظر مشتریان نسبت به ایده دراپ باکس را جویا شوند به سطح شهر می رفتند و با پرس و جو کردن از مردم مستقیما از آن ها بازخورد می گرفتند. اما چندی بعد آنها متوجه شدند که mvp چیست و چه اهمیتی دارد. آنها mvp خود را در قالب یک ویدئو کوتاه برای معرفی مشخصات محصول خود درست کردند. نتیجه کار باور کردنی نبود! تقاضا برای محصولی که هنوز تولید نشده بود از ۵هزار نفر به ۷۵ هزار نفر رسید! آن هم فقط در یک شب!
ویدئو mvp دراپ باکس در پایین برای شما قرار داده شده است که می توانید آن را مشاهده کنید:

روش های ساخت mvp

۱-ویدئو

ویدئو مزیت های بسیار خوبی دارد، یک ویدئو می تواند اطلاعات زیادی را در مدت زمان کوتاهی به مخاطب انتقال دهد و از طرفی بیشترین تاثیر ذهنی را بر مخاطب بگذارد. کافی است پیغام خود را دقیقا مشخص کنید و آن را در قالب یک ویدئو درست کنید. برای ساخت یک ویدئو موثر اصول و قوائدی وجود دارد که بهتر است ساخت ویدئو به افراد حرفه‌ای سپرده شود؛ اما اگر بودجه‌ی کافی ندارید، خودتان هم می‌توانید این کار را انجام دهید.

۲-صفحه‌ی فرود

صفحه‌ی فرود، یک صفحه در سایت شما است که کاربران بعد از کلیک کردن روی آگهی تبلیغاتی در یک وب‌سایت دیگر یا ایمیل خود، به آنجا هدایت می‌شوند. وظیفه‌ی صفحه‌ی فرود این است که ارزش پیشنهاد شما را به کاربر نشان دهد و او را برای عمل کردن ترغیب کند. صفحه‌ی فرود هم یک ابزار تبلیغاتی و هم یک MVP است. این صفحه ارزش محصول شما، استدلال و حتی قیمت محصول شما را ارزیابی می‌کند.

۳-MVP آزمایشی

این روش زمانی انجام می‌شود که شما آیتمی مشابه محصول واقعی خود به معرض نمایش بگذارید؛ اما تولید محصول را بعد از ایجاد تقاضا انجام دهید. وب‌سایت های فروشگاهی در ابتدای کار خود از همین روش برای ساختن MVP خود استفاده می کنند. مدیران این فروشگاه ها در مرحله‌ی اول راه‌اندازی فروشگاه آنلاین خود از یک انبار برای ذخیره کردن کفش‌های خود استفاده نمی کنند. آن ها به فروشگاه‌های مرتیط با فوشگاه اینترنتی خود می روند و با هماهنگی آن‌ها از محصولاتشان عکس گرفته و در وب‌سایت خود قرار می دهند. آن ها بعد از گرفتن سفارش مشتری‌ها، به همان فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنند، محصول مورد نظر را می‌خرید، سپس بسته‌بندی می‌کنند و برای مشتری‌ها می‌فرستند. این تجربه، دید خوبی از بازار به مؤسس سایت ها ارائه می دهد و می توانند از این طریق فرضیات خود را امکان‌سنجی کنند.

۴- MVP دستی

به‌جای ارائه‌ی یک محصول می‌‌توانید با سرویس‌های دستی شروع کنید. این سرویس باید دقیقا شامل مراحلی باشد که مردم برای استفاده از محصول شما باید طی کنند. به‌عنوان مثال Food on table وب‌سایتیاست که به صورت هفتگی لیستی از دستور تهیه غذا و مواد غذایی که در فروشگاه‌های اطراف شما به حراج گذاشته شده‌اند، برایتان ارسال می‌کند. همان‌طور که می‌دانید ایجاد هماهنگی میان دستور تهیه غذا و فروشگاه‌های مواد غذایی کار سختی است. بنیان‌گذاران این وب‌سایت نیز از ابتدا برای همه‌چیز برنامه‌ریزی نکردند. این دو بنیان‌گذار ابتدا با صاحب چند فروشگاه صحبت کردند و مشتری‌های علاقه‌مند را پیدا کردند. آن‌ها هر هفته به فروشگاه سر می‌زدند و یک دستور تهیه غذا را که مواد اولیه‌‌ی آن حراج شده بود، از فروشگاه دریافت می‌کردند و برای کاربران به صورت ایمیل ارسال می‌کردند. آن‌ها هر هفته از کاربران خود بازخورد می‌گرفتند و متوجه می‌شدند که چه کارهایی برای پیشرفت وب‌سایت خود باید انجام دهند. آن‌ها به مرور زمان مشتری‌های خودشان را افزایش دادند تا جایی که مجبور شدند برای فرآیند‌های خود برنامه‌نویسی کنند. و درنهایت توانستند کسب‌و‌کار خو را به‌طور گسترده در سراسر کشور پخش کنند.

mvp با حداقل محصول پذیرفتنی

تفاوت mvp با نسخه نمایشی و نمونه اولیه چیست؟

با توجه به مثال هایی که زده شد تفاوت محصول حداقلی روشن است. mvp ارزان و سریع ساخته می‌شود و هدف اش آزمودن فرض‌های مدل کسب کسب وکار است. می‌توانیم mvp های مختلفی برای آزمودن بخش‌های مختلف مدل کسب و کار داشته باشیم. ممکن است mvp که اعتبار ارزش پیشنهادی ما را می سنجد الزاما فرضیه ارتباط با مشتری را نیازماید و نیاز به ساخت mvp دیگری برای آزمودن این فرض داشته باشیم. بنابراین mvpها فقط برای اعتبارسنجی مدل کسب و کار، یادگیری و اصلاح مدل ساخته می‌شوند.

نمونه اولیه (Prototype) محصول اصلی است که به شکل دست ساز ساخته می‌شود تا به سوالات فنی و طراحی محصول پاسخ دهد. نمونه اولیه امکان پذیر بودن تولید محصول را بررسی می‌کند محور آن فناوری و ساخت است نه بازار.

نسخه نمایشی (Demo) برای آشنا شدن کاربر با محصول است. نسخه نمایشی نمونه‌ای از محصول اصلی که در اختیار مشتری قرار داده می‌شود تا او با ظاهر و توانایی‌های محصول آشنا گردد. هدف نسخه نمایشی، نشان دادن و بررسی ظاهر، ویژگی، توانایی و امکانات محصول اصلی است.

بنابراین فارغ از نحوه ساخت، ام.وی.پی، نمونه اولیه و نسخه نمایشی، این ها سه ابزار با سه هدف متفاوت هستند.

  • mvp مدل کسب و کار را اعتبار سنجی می‌کند.
  • نمونه اولیه فناوری و امکان ساخت را اعتبار سنجی می نماید.
  • نسخه نمایشی ویژگی‌ها، توانایی و امکانات محصول را نشان می‌دهد.

بدیهی است که هیچکدام جای دیگری را نمی‌گیرد.

 

سخن آخر

برای ارائه‌ی MVP خود ایده داشته باشید و از خلاقیت خود استفاده کنید. و یک نکته را فراموش نکنید که هیچ گاه همه ی سرمایه خود را برای یک محصول جدید که هنوز از استقبال و فروش آن در بازار اطلاع ندارید خرج نکنید.اول ارائه حداقل محصول پدیرفتنی، دوم بررسی بازخورد کاربران و در نهایت عرضه محصول نهایی.

0 thoughts on “حداقل محصول پذیرفتنی یا mvp چیست و چه مزیتی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.