دامنه اینترنتی یا آدرس دامین Domain چیست؟+ معنی پسوند دامنه ها

دامنه چیستآیا تا به حال عبارت «دامنه اینترنتی» یا «دامنه سایت» به گوشتان خورده است؟ اگر قصد دارید طراحی وب را یاد بگیرید مطمئناً باید بتوانید به سوال «دامنه چیست ؟» پاسخ بدهید. در این مطلب قصد داریم شما را با کلمه دامنه و انواع دامنه ها آشنا کنیم.

دامنه چیست

دامنه، نام دامنه یا دامین(domain name)  که در اصل همان آدرس سایت است که در نوار آدرس یا url مرورگر نمایش داده می شود. به عبارت ساده تر اگه سایت شما یک خانه باشد، نام دامنه شما آدرس آن است بنابراین همانطور که دو خانه با آدرس یکسان وجود ندارد پس دو سایت با آدرس یا دامنه یکسان نیز وجود ندارد. مانند www.mohandesweb.com که mohandesweb.com دامنه آن است.

ساختار دامنه‌ها

اکنون که متوجه شدید دامنه چیست باید بدانید که هر دامنه در حالت عادی از دو بخش نام دامنه و پسوند دامنه تشکیل شده است که این بخش ها توسط نقطه (.) از یکدیگر جدا می‌شوند.

ساختار دامنه ها - دامنه چیست

نام دامنه: نام دامنه (به انگلیسی: Domain Name) همان نام سایت است. مانند mohandesweb

پسوند دامنه: پسوند دامنه موضوع یا محل سایت را مشخص می‌کند. مانند com  و org  و ir  و…

[irp]

دامنه های سه بخشی

برخی از دامنه ها که برای کاربرد های خاص به کار می‌روند دارای سه بخش هستند که تفاوت آنها با دامنه های عادی در پسوند آنها است. در این دامنه ها هر دو پسوند موضوعی و محلی همراه با یکدیگر وجود دارند. مانند دامنه سایت دانشگاه تهران (www.ut.ac.ir) که پسوند موضوعی  acبه معنای آکادمیک و پسوند محلی ir به معنای کشور ایران است.

دامنه چیست -دامین چیست؟

معنای پسوند دامنه ها

معمولا کاربران پس رسیدن به جواب سوال دامنه چیست این سوال ذهن آن ها را درگیر می‌کند که کدام دامنه برای وب‌سایت من مناسب تر است. در جدول زیر لیستی از پسوند های رایج دامنه ها را برای شما آماده کرده ایم تا با توجه به کاربری سایت خود پسوند مناسب آن را انتخاب کنید:

[table id=2 /]

قوانین ثبت دامنه

  • معمولا حداقل طول دامنه ها ۳حرف و حداکثر ۴حرف است اما در بعضی از پسوندها امکان ثبت دامنه های ۱یا۲ حرفی نیز وجود دارد.
  • در ثبت دامنه فقط از حروف، اعداد و خط تیره (-) میتوان استفاده کرد.
  • هر دامنه دارای تاریخ انقضا است؛ در هنگام ثبت دامنه می توان آن را از ۱ ساله تا ۱۰ساله ثبت کرد و تا قبل از پایان انقضا آن میتوان آن را دوباره تمدید کرد.
  • ثبت دامنه ir با مفهوم مذهبی و اسامی ملی مانند نام مشاهیر، اماکن عمومی و وقایع ملی تنها با مجوز وزارت ارشاد مجاز می باشد.

نکته مهم: از ثبت دامنه شبیه نام یک سایت یا شرکت یا کارخانه یا… خودداری کنید. در قوانین بسیاری از شرکت ها آمده است که کاربری اجازه استفاده از نام آن ها یا دامنه ای با ترکیب نام آن ها را ندارد و در صورت استفاده کاربر از آن نام، آن شرکت می تواند از کاربر شکایت کند.

به عنوان مثال همه ی ما شرکت سامسونگ را میشناسیم. آدرس سایت این شرکت www.samsung.com است. حالا اگر شما دامنه ای با آدرس www.samsungiran.com را ثبت کنید این شرکت می تواند به دلیل سوء استفاده شما از این نام، از شما شکایت کند و دامنه را از شما بگیرد.

[irp]

برای انتخاب دامنه چه معیارهایی را باید در نظر بگیرم؟

  • متناسب با نوع فعالیت وب سایت باشد .
  • از پسوند مناسب و مرتبط با فعالیت سایت استفاده کنیم.
  • برای کلمات غیر لاتین تا حد امکان تلفظ نام با نوشتار آن مشابه باشد تا شنونده هنگام تایپ نام دچار سردرگمی نشود.
  • تا حد امکان تلفظ راحتی داشته باشد .
  • از انتخاب نامهای طولانی خودداری نمایید و در حد امکان از نامهای خلاصه یا کوتاه استفاده نمایید.

0 thoughts on “دامنه اینترنتی یا آدرس دامین Domain چیست؟+ معنی پسوند دامنه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.